Dobry wzrok to większy komfort życia. Doceniamy go szczególnie w sytuacji, kiedy z różnych przyczyn, jakość naszego widzenia ulega pogorszeniu. Okulary i soczewki kontaktowe są w stanie poprawić wzrok, jednak nie rozwiązują całkowicie problemu – nie leczą bowiem wady wzroku. Robi to natomiast inna metoda – laserowa korekcja wzroku, dzięki której można całkowicie pozbyć się wady wzroku oraz na nowo cieszyć się doskonałą jakością widzenia. Sprawdźmy, czy warto się jej poddać i jak to wygląda w praktyce!
Czym jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to nowoczesny zabieg, który wykonuje się w celu wyeliminowania wady wzroku i przywrócenia pacjentowi optymalnej jakości widzenia. Można go przeprowadzić w profesjonalnej klinice, specjalizującej się w tego typu usługach. Co ważne, laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem w pełni bezpiecznym i obarczonym bardzo niskim ryzykiem powikłań. Nic więc dziwnego, iż z roku na rok na jej przeprowadzenie decyduje się coraz więcej osób. Laserowa korekcja wzroku jest bowiem w stanie diametralnie odmienić życie i przywrócić mu utracony w wyniku pogorszenia jakości widzenia komfort.
Historia laserowej korekcji wzroku jest dość długa – pierwsze zabiegi z użyciem lasera były wykonywane już w latach 80-tych XX w. Od tego czasu technologia poszła bardzo naprzód i w tej chwili okuliści dysponują urządzeniami o bardzo wysokiej czułości, którymi sterują specjalistyczne komputerowe systemy. Dzięki temu ryzyko błędu jest całkowicie wyeliminowane, a zabieg przeprowadzany we adekwatny, gwarantujący sukces sposób. Dodatkowo, zanim pacjent zostanie skierowany na zabieg, lekarz dokonuje jego kwalifikacji oraz wykonuje szczegółowe badania, które mają na celu stwierdzenie braku przeciwwskazań do zabiegu.
Dlaczego warto zgłosić się na laserową korekcję wzroku? Jak wygląda zabieg?
Na laserową korekcję wzroku zgłaszają się głównie osoby, które od dłuższego czasu borykają się z wadą wzroku. Jej posiadanie jest na tyle uciążliwe, iż problemu nie rozwiązują okulary ani szkła kontaktowe. Dzieje się to zwłaszcza w przypadku osób, które uprawiają sport, ich praca wymaga doskonałego widzenia lub po prostu źle czują się w okularach i nie mogą nosić codziennie szkieł kontaktowych. Do rozważania zabiegu skłaniają także osobiste preferencje – w końcu, jeżeli istnieje możliwość trwałego i bezpiecznego usunięcia wady wzroku, dlaczego z niej nie skorzystać?
Laserowa korekcja wzroku jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Zabieg trwa kilka-kilkanaście minut i jest wykonywany na specjalnym łóżku. Na głowie pacjenta umieszczana jest podkładka uniemożliwiająca poruszanie głową w trakcie zabiegu, a oczy dodatkowo unieruchomione specjalną rozwórką.
Przebieg zabiegu może różnić się w zależności od wybranej metody. Wszystkie procedury łączy jednak fakt, iż praca lasera jest sterowana komputerowo, na podstawie ustalonych przez lekarza parametrów. Nie może być więc mowy o błędzie, pomyłce czy uszkodzeniu oczu. Wszystko to sprawia, iż laserowa korekcja wzroku jest całkowicie bezpieczna i co ważne, także skuteczna. W większości przypadków zabieg daje bowiem satysfakcjonujące rezultaty na długie lata.