Szkoły w Warszawie szykują się na wprowadzenie nowego przedmiotu tak, jakby mieli w nim uczestniczyć wszyscy uczniowie – lista zawiera ponad 160 etatów dla nauczycieli w szkołach podstawowych i kolejne 90 w szkołach średnich. Ilu uczniów rzeczywiście będzie uczyć się edukacji zdrowotnej – dowiemy się pod koniec września. Zdecydują rodzice i pełnoletni uczniowie.
Rozpoczynające się od września zajęcia edukacji zdrowotnej będą nieobowiązkowe.
„Gazeta Wyborcza” 16 lipca podaje, iż w Warszawie dyrektorzy zaplanowali ponad 160 etatów w szkołach podstawowych i kolejne 90 w szkołach średnich dla nauczycieli, którzy będą uczyć nowego przedmiotu. Mogą to robić między innymi nauczyciele wychowania do życia w rodzinie czy biologii.
Ilu uczniów będzie uczyć się o zdrowiu?
– Nie będziemy mieć na obecnym etapie szczegółowych danych – poinformowała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy, odpowiedzialna między innymi za edukację. Liczba uczniów będzie znana pod koniec września.
Jak wyjaśniła gazecie, z uwagi na bardzo późne pojawienie się rozporządzenia (zostało opublikowane dopiero 9 kwietnia, a zacznie obowiązywać 1 września), dyrektorzy szkół zrezygnowali ze zbierania od rodziców deklaracji udziału w zajęciach.
Okazało się, iż rozporządzenie nie przewiduje tej formy kontaktu z rodzicami.
Rodzice nie będą składać deklaracji zgody, ale rezygnacji
– Zgodnie z przepisami rodzice nie składają deklaracji udziału. Mogą jednak złożyć rezygnację. Dyrektorzy natomiast wstępnie planują udział w edukacji zdrowotnej wszystkich uczniów i tak przygotowują liczbę nauczycieli – wytłumaczyła Renata Kaznowska.
W każdym roku szkolnym dyrektorzy będą organizowali co najmniej jedno spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów oraz z pełnoletnimi uczniami.
Nowy przedmiot podzielony jest na 10 działów, które obejmują m.in. aktywność fizyczną i zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne oraz uzależnienia, w tym cyfrowe.
Lekcje będą obowiązywać klasy IV–VIII w szkołach podstawowych, a także klasy I–III liceów i techników oraz szkół branżowych I stopnia.
W podstawówkach będzie to jedna godzina tygodniowo. W szkołach ponadpodstawowych jedna godzina tygodniowo w klasach I i II lub w klasach II i III albo w klasach I i III. Zajęcia będą organizowane w klasach lub grupach międzyklasowych.
Wprowadzenie nowego przedmiotu wywołało ostry sprzeciw episkopatu, który obawia się deprawacji uczniów. Podobnie uważają środowiska konserwatywne i prawica.