Czy tabele indeksu glikemicznego są rzetelne? – pytanie do dietetyka

cukrzyca.net 4 lat temu

Tabele indeksu glikemicznego

Seria pytań

do dietetyka

mgr Noemi Lipnicka-Krzciuk
Dietetyk, Edukator Cukrzycowy, Biotechnolog Medyczny

“Czy table indeksu glikeczminego są rzetelne? Czemu są różnice wartości tych samych produktów między różnymi tablami IG”

Tabele indeksu glikemicznego (IG) są tworzone eksperymentalnie w laboratoriach i zawierają bardzo często przedziały wartości indeksu glikemicznego dla danego produktu a nie jedną konkretną wartość. Zależy to od typu produktu spożywczego np. owocu – jabłko od tego czy jest to dojrzałe jabłko lub nie, jakiego jest gatunku (Lobo – słodkie, Szara reneta – kwaśne). Na wartość indeksu glikemicznego ma także wpływ: stopień rozdrobnienia produktu (kasza pęczak – całe ziarno niski IG, kaszka manna – mocno rozdrobnione ziarno – wysoki IG), stopień rozgotowania, zawartość błonnika. W tablicy znajdziemy samo jabłko i w zależności z jakich badań korzystał autor tablicy wartości w różnych tabelach mogą się kilka między sobą różnić.

Polecam wybranie jednej tabeli indeksu glikemicznego i ciągłe korzystanie z niej w celu uniknięcia dezorientacji z powodu niewielkiej różnicy przy wartości indeksu glikemicznego w różnych tabelach oraz uwzględnianie sposobu przygotowania danego produktu. Rozgotowany makaron będzie miał wyższy indeks glikemiczny niż makaron ugotowany na pół twardo (al dente). Dotyczy to także rozdrobnienia produktu np. gotowane całe ziemniaki będą miały niższy indeks glikemiczny niż tłuczone ziemniaki.

Table indeksu glikemicznego (IG) są podstawą w diecie opartej na indeksie glikemicznym. Wykorzystuje się je do układania jadłospisów, do edukacji o produktach według tego ile zawierają węglowodanów prostych a tym samym jak gwałtownie powodują wzrost glukozy we krwi.

Tabela indeksu glikemicznego dzieli produkty spożywcze na 3 grupy:

– niski indeks glikemiczny – poniżej 55

– średni indeks glikemiczny – między 55 – 69

– wysoki indeks glikemiczny – powyżej 70

W diecie cukrzycowej poleca się głównie korzystać z produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz unikanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

Profil Edukatora Cukrzycowego


Facebook-f

Idź do oryginalnego materiału