Kłącze kurkumy swoim wyglądem nieco przypomina imbir, jednak różni się pod względem wielkości i koloru. Kurkuma (łac. Curcuma longa L.) jest bardzo popularnym, naturalnym lekiem medycyny Dalekiego Wschodu. Od dłuższego czasu jest także w centrum zainteresowania naukowców, bo zawarte w niej związki mogą wspomóc profilaktykę i leczenie niektórych schorzeń. Możemy znaleźć liczne przepisy np. na syropy z kurkumy, jednak coraz chętniej sięgamy także po zawierające ją suplementy diety w postaci kapsułek i herbat, których nadużywanie może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.
Czy suplementy z kurkumą szkodzą wątrobie?
Ostatnio wykryto związek pomiędzy przypadkami uszkodzenia wątroby a suplementacją kurkumy. Jak podaje portal Newscientist: Suplementy diety i herbaty z kurkumy zostały powiązane z pięcioma nowymi przypadkami zaburzeń w pracy wątroby, które objawiały się żółtaczką. Chorzy powrócili do zdrowia po zastosowaniu leczenia.
U osób, które przyjmowały suplementy z kurkumą, regularnie przez 3 miesiące w dawkach zalecanych na opakowaniu, pojawiły się objawy uszkodzenia wątroby (zażółcenie skóry i białek oczu, nudności, wymioty). Po tymczasowym zaprzestaniu przyjmowania suplementu objawy ustały. Po powrocie do suplementacji objawy powróciły, a badania krwi i biopsja wątroby wykazały poważne uszkodzenie wątroby. Osoby wyzdrowiały po podaniu sterydów i N-acetylocysteiny stosowanych w leczeniu przedawkowania paracetamolu.
Komu mogą zaszkodzić suplementy z kurkumą?
Stosowanie suplementów diety zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem, niezależnie od tego, jakie naturalne substancje dostarczamy do organizmu. Ma to związek zarówno z powszechnym nadużywaniem suplementów diety oraz nieumiejętnym łączeniem ich z lekami, jak i inaczej przebiegającym u każdego z nas metabolizmem, w którym biorą udział enzymy wątrobowe. Ze względu na dużą popularność różnych suplementów, odnotowywanych jest coraz więcej przypadków powikłań po ich stosowaniu, które mogą powodować zaburzenia w pracy wątroby, a także poważne uszkodzenia tego narządu.
Warto wiedzieć, iż w suplementach z kurkumą często znajdują się także inne związki, które zwiększają przyswajanie kurkuminy, co może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. W przypadku umiarkowanego stosowania kurkumy jako przyprawy nie odnotowano niepokojących objawów i pogorszenia stanu zdrowia u osób, które stosowały kurkumę regularnie, ale w niewielkich dawkach.