Czy przewlekły ból mięśniowo-kostny może mieć związek ze starzeniem się mózgu?

everethnews.pl 10 miesięcy temu

Na łamach czasopisma „Nature Mental Health” opublikowano badanie, które wskazuje na to, iż osoby cierpiące na przewlekły ból mięśniowo-kostny (CMP) są narażone na większe ryzyko starzenia się mózgu.

Wpływ przewlekłego bólu na proces starzenia się

Jak pokazują dane, na przewlekły ból mięśniowo-kostny może cierpieć około 40% populacji. Wiadomo również, iż ból ten wpływa na funkcje poznawcze pacjenta. Jednak dokładne mechanizmy leżące u podstaw związku między bólem a sprawnością psychiczną nie są w pełni poznane. Utrudnia to zapobieganie i leczenie, a badania wykazały wyższy poziom markerów zapalnych związanych ze starzeniem się mózgu u pacjentów z CMP, co sugeruje związek między starzeniem się mózgu a CMP.

W Chińskiej Akademii Nauk w Instytucie Psychologii przebadano profile wzorców starzenia się mózgu i mechanizmy leżące u ich podstaw w różnych typach CMP. Eksperci sprawdzili, jak przewlekły ból kolana wpływa na proces starzenia się mózgu. Do swojego badania specjaliści zaprosili ponad 9 tys. osób, u których wykonano rezonans magnetyczny. U osób zmagających się z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego (KOA) zauważono, iż hipokamp wykazywał oznaki szybszego procesu starzenia się.

– Nie tylko ujawniliśmy specyfikę przyspieszonego starzenia się mózgu u pacjentów z KOA, ale co ważne, dostarczyliśmy również dowody sugerujące zdolność naszego markera starzenia mózgu do przewidywania przyszłego pogorszenia się pamięci i zwiększonego ryzyka demencji – powiedział Tu Yihenga z Instytutu Psychologii Chińskiej Akademii Nauk, współautor badania.

Ponadto naukowcy odkryli, iż gen SLC39A8, powszechny element KOA, przyspiesza starzenie się mózgu. Gen ten ulega szczególnej ekspresji w mikrogleju i astrocytach, co wydaje się wskazywać na potencjalną rolę stanu zapalnego i układu nerwowego w obserwowanych zjawiskach.

Eksperci podkreślają wpływ KOA na sprawność umysłową, ale także wskazują na nowe możliwości wczesnego wykrywania i strategii interwencyjnych ukierunkowanych na czynniki ryzyka demencji.

Czym jest ból mięśniowo-szkieletowy (CMP)?

Ból mięśniowo-szkieletowy (CMP) jest coraz częściej pojawiającym się schorzeniem wśród populacji. Najczęściej pojawia się w okolicach krzyża i występuje u około 30–40% chorych, ból w obrębie obręczy barkowej – 15–20%. Co więcej, ból spowodowany zwyrodnieniem stawów dotyczy około 60% kobiet i 70% mężczyzn. Schorzenia narządów układu ruchu są najczęściej występującą przyczyną bólu przewlekłego. Ciągle utrzymujący się stan zapalny powoduje bliznowacenie się tkanek, co w konsekwencji doprowadza do redukcji ruchomości i powstawania mikrourazów wskutek rozciągania, tym samym nasilając ból. Ponadto leczenie bólu mięśniowo-szkieletowego wymaga od ochrony zdrowia wysokich nakładów finansowych. Co więcej, osoby, które zmagają się z tą przypadłością najczęściej nie mogą już być aktywne zawodowo.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Idź do oryginalnego materiału