Ministerstwo Zdrowia poinformowało o uruchomieniu powszechnych szkoleń z zakresu anestezjologii, które będą skierowane do położnych. Jak wyjaśnia Izabela Leszczyna ministra zdrowia, jest to zmiana, wprowadzana w ramach pakietu rozwiązań „Bezpieczna, świadoma ja”.
Anestezjolodzy podczas spotkania z ministrą zdrowia Izabelą Leszczyną wskazali, iż ciężarne muszą mieć poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, jak dodała Leszczyna „standardy opieki okołoporodowej, które dają prawo do znieczulenia, nie mogą być martwym rozporządzeniem. Te standardy muszą działać”.
Szkolenia dla położnych
Podczas spotkania ustalone, iż najważniejszym zadaniem jest w tej chwili uruchomienie programu powszechnych szkoleń dla położnych, które mogą wesprzeć anestezjologów przy znieczulaniu pacjentek. Wskazano również, iż kluczowa jest także komunikacja, a lekarz powinien omówić z pacjentką poród już w 3. trymestrze ciąży, w tym możliwość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego. W trakcie spotkania ministry zdrowia z anestezjologami, wskazano również możliwość uruchomienia aplikacji dla kobiet w ciąży ze wszystkimi najważniejszymi dla nich informacjami.
„Bezpieczna, świadoma ja”
Pakiet dla kobiet „Świadoma bezpieczna ja” jest projektem, nad którym od lutego pracuje Ministerstwo Zdrowia. Projekt ma za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa kobietom. Program zakłada wsparcie procedury in vitro i onkopłodności, rozszerzenie i zwiększenie dostępności do badań prenatalnych. Pakiet obejmuje również antykoncepcję awaryjną i wprowadzenie edukacji seksualnej wśród dzieci i młodzieży. Jednym z bardzo ważnych założeń projektu jest także opieka okołoporodowa.
– W tym zakresie mamy wiele do zrobienia. W ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego, a to powinno być standardem. Kobieta ma być godnie traktowana i mieć zapewnioną intymność – opowiedziała Izabela Leszczyna, ministra zdrowia.
Pakiet dla kobiet obejmuje również zmiany w prawie aborcyjnym. Przerwanie ciąży może nastąpić w momencie, kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
– Na wytyczne dotyczące procedur terminacji ciąży, która zagraża zdrowiu lub życiu kobiety, czekamy od czerwca 2023 r. Z przykrością stwierdzam, iż te przygotowane nie są satysfakcjonujące. W mojej ocenie, ale także w ocenie ekspertów nie zapewniają i nie poprawiają bezpieczeństwa kobiet – wyjaśniła ekspertka.