Bombonierki, ciasteczka, kawy, herbaty i jeszcze więcej bombonierek. To najczęściej trafia do personelu szpitalnego w podziękowaniu za opiekę. Taki właśnie zestaw podarunków widzimy na zdjęciu opublikowanym na facebookowej stronie poświęconej sprawom medyków. "Powiedz, iż jesteś pielęgniarką bez mówienia, iż jesteś pielęgniarką" - napisała autorka wpisu. A pod spodem lawina komentarzy.
REKLAMA
Zobacz wideo Jakie są najczęstsze wskazania do cesarskiego cięcia? "Dzisiaj jest to tokofobia"
Czy pielęgniarkom należy się podziękowanie za opiekę? "To jakaś komunistyczna przypadłość"
W przeszłości pisaliśmy o kwestii napiwków dla kelnerów (przeczytaj: Czy Polacy dają napiwki? Większość ma zdecydowane zdanie na ten temat). Okazało się, iż podziękowanie komuś za dobrze wykonaną pracę u wielu osób wzbudza naprawdę silne emocje. Nie inaczej jest w przypadku pielęgniarek, położnych lub lekarzy, którzy potrafią okazać pacjentom niesamowite wsparcie i empatię. Przy wypisie więc nieraz obdarowywani są słodkościami lub kawą. Jak widzimy na zdjęciu, zdarza się, iż prezentów jest więcej, niż pracownicy są w stanie zjeść (co świadczy o tym, iż albo pracują tam osoby z prawdziwym powołaniem, albo są na diecie).
W komentarzach pod wpisem pojawiło się sporo kontrowersji. Nie zabrakło jednak także historii wdzięcznych pacjentów, którzy do dziś wspominają pełne empatii spojrzenia pielęgniarek. "Miesiąc temu miałam operację pierwszą w życiu. Całe życie byłam przeciwna dawaniu czegokolwiek, ale jak widziałam na oddziale, ile ciężkiej pracy i zaangażowania wkładają pielęgniarki i lekarze, zmieniłam zdanie i z chęcią zaniosłam prezent" - napisała jedna z osób.
W 2022 r. byłam ostatnią covidową pacjentką w szpitalu ginekologiczno-położniczym. Panie położne nie tylko zajmowały się tym, co powinny, ale również były dla mnie ogromnym wsparciem psychicznym. Przy wyjściu dostały oczywiście wielki kosz. Akurat przyszedł szef i wprost powiedziałam, iż powinien być dumny, iż ma takie pracownice i powinny dostać za te dni solidną premię. Mam nadzieję, iż tak było
- czytamy w kolejnym komentarzu. "Mi moja, niestety była już, pacjentka przyniosła syropy malinowe własnej roboty i torbę łuskanych przez sobie orzechów. Kochana kobieta" - wyznała jedna z pracowniczek szpitala.
W naszym szpitalu to się nazywa KORUPCJA. Wolno przyjmować jedynie prezenty od przedstawicieli handlowych do 100 zł, ale ci do pielęgniarek nie przychodzą
- napisała kolejna osoba. Z czym nie zgodzili się inni internauci. "Korupcja jest wtedy, jak dostajesz czekoladę przed zrobieniem lewatywy czy zmianą pampersa. Po wszystkim to już dowód wdzięczności". Negatywnych opinii o dawaniu tego typu podarków jest jednak więcej. "Uważam, iż powinno wystarczyć dobre słowo. Nie rozumiem dawania/otrzymywania choćby drobnych prezentów za wykonywanie swojej pracy w jakimkolwiek zawodzie. To jakaś komunistyczna przypadłość" - czytamy.
Prezent dla lekarza lub pielęgniarki to łapówka?
A co na to prawo? Okazuje się, iż nie ma jasnych przepisów, które określają dokładnie, czym różni się upominek od łapówki. "Kryteria oddzielające korupcję od akceptowalnego podziękowania są nieostre i zależne nie tylko od uwarunkowań środowiska, ale np. od statusu materialnego osób pozostających w relacji obdarowany - obdarowujący. Ekwiwalent świadczenia prezentowego określa się w wypowiedziach prawników na 100 lub 200 zł, jednak nie ma co do tego jasno wyznaczonych wytycznych, które wiązałyby sądy i prokuratury. Na pewno jednak prezent ma mieć charakter symboliczny, celem wręczenia ma być okazanie wdzięczności, a przyjęcie prezentu musi nastąpić po dokonaniu czynności, za którą pacjent dziękuje" - czytamy w Pulsie Medycyny.