Konsolidacja czy rozdrabnianie?

termedia.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Gdański Uniwersytet Medyczny


– jeżeli zamierzamy przeprowadzić reformę szpitalnictwa w Polsce, to należałoby wdrożyć w życie modele konsolidacyjne i restrukturyzację. Z punktu widzenia prowadzonej działalności, konkurowania o zasób czy o pracowników, rozdrabnianie podmiotów leczniczych jest bardzo groźne dla systemu ochrony zdrowia – mówi dr Jakub Kraszewski, prezes Polskiej Unii Szpitali Klinicznych.



W wywiadzie z portalem Prawo.pl dr Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i prezes Polskiej Unii Szpitali Klinicznych wskazał, w jakiej kondycji finansowej są polskie szpitale kliniczne.

Stabilna sytuacja szpitali klinicznych

– Możemy odnosić się do danych za 2023 rok, bo dotyczą one okresu zamkniętego i rozliczonego oraz pewnych prognoz wynikających z bieżącej działalności. Szpitale zrzeszone w Polskiej Unii Szpitali Klinicznych, czyli około 30 jednostek i kilka innych podmiotów klinicznych, takich jak placówki stomatologiczne, zakończyły 2023 rok zyskiem netto w wysokości 504 mln zł – powiedział.

Konsolidacja po opolsku– jeżeli spojrzymy na konsolidację szpitali z perspektywy zarządzającego, to jasne jest, iż większe podmioty mogą sobie pozwolić na rozwój usług, inwestycje i podnoszenie jakości tych usług – mówi w „Menedżerze Zdrowia” dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Dariusz Madera.
Idź do oryginalnego materiału