Czy nitkowanie zębów jest konieczne? Jak poprawnie to robić?

5mindlazdrowia.pl 1 rok temu

Dbanie o zęby to nie tylko ich szczotkowanie i płukanie. Większość z nas pomija nitkowanie zębów lub robi to tylko okazjonalnie. Jednak, aby w pełni cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem, musimy nieco zmienić sposób pielęgnacji naszego uzębienia, kupić nić dentystyczną i… zacząć ją używać.

Imgur.com

Nitkowanie zębów – czemu ono służy?

Czyszczenie zębów przy pomocy nici dentystycznych służy przede wszystkim usunięciu resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsc.

Dotyczy to głównie powierzchni stycznych zębów i przestrzeni międzyzębowych, gdzie zbierają się pozostałości po jedzeniu, bakterie i inne drobnoustroje.

Freepik.com

Samo szczotkowanie to za mało, ponieważ ani zwykła szczoteczka ani elektryczna (nawet ta najdroższa ?) nie dociera do wszystkich powierzchni zębowych, ale tylko do trzech z pięciu występujących. Pozostałe można oczyścić właśnie przy pomocy nici, dlatego regularne nitkowanie zębów powinno być uzupełnieniem podstawowej higieny jamy ustnej.

Niewymywane bakterie ze szczelin między zębami mogą być bowiem przyczyną przebarwień, próchnicy, stanów zapalnych i paradontozy, co z kolei prowadzi do utraty uzębienia

Nawet jeżeli masz zapalenie lub inne choroby dziąseł, które powodują ich krwawienie, nie rezygnuj z używania nici dentystycznych. Czyszczenie powierzchni międzyzębowych może zminimalizować te objawy i przynieść wyraźną ulgę. W razie wątpliwości skonsultuj się ze stomatologiem

Imgur.com

Jaką nić dentystyczną wybrać?

Na rynku jest szeroki wybór nici dentystycznych. Różnią się one materiałem z jakiego są wykonane, wytrzymałością, długością, grubością, a choćby smakiem. zwykle dzielimy je po prostu na zwykłe i specjalistyczne (np. fluoryzowane, woskowane).

Najważniejsze, by nitka łatwo wchodziła między zęby i aby była regularnie używana

Możemy jednak dobierać je do swoich indywidualnych potrzeb, na przykład:

a) nici z fluorem – dostarczają odpowiednią ilość pierwiastka, który hamuje próchnicę;

b) woskowane nici – polecane osobom z wrażliwymi dziąsłami;

c) taśmy dentystyczne – zalecane, gdy przestrzenie międzyzębowe są wąskie;

d) pęczniejące nici – w połączeniu z wodą i śliną zwiększają swoją objętość, wypełniając szerokie szczeliny między zębami i dokładnie je czyszcząc;

e) wykałaczki z nićmi dentystycznymi – pomocne dla osób, które mają trudności manualne w dotarciu do głębiej osadzonych w jamie ustnej zębów.

Jeśli podczas czyszczenia zębów nić dentystyczna pęka lub się rozszczepia, może to wskazywać na ubytek między zębami lub pęknięcie plomby. Wtedy warto zgłosić się do stomatologa

Imgur.com

Jak poprawnie wykonać nitkowanie zębów?

Używanie nici dentystycznej nie jest trudne, wystarczy poznać zasadę jej stosowania. Poniżej przedstawiam instrukcję „krok po kroku”, jak prawidłowo nitkować zęby.

#1 Krok – dobierz odpowiednią nić dentystyczną

W zależności od Twoich potrzeb i preferencji możesz wybrać taką nić dentystyczną, jaka najbardziej Ci odpowiada – woskowaną, z fluorem bądź bez, smakową, czy z dodatkiem jonów srebra. Możesz też zdecydować, czy lepiej Ci nitkować zęby grubszą, czy cieńszą nicią.

Imgur.com

#2 Krok – umyj ręce i odetnij kawałek nici

Najpierw umyj dokładnie dłonie, a następnie oderwij kawałek nici o długości ok. 40 cm. zwykle pudełeczka z nićmi dentystycznymi są wyposażone w nożyk bądź gilotynkę, która ułatwia szybkie odcięcie wybranego jej fragmentu.

Dentysta.eu

#3 Krok – nawiń nitkę na palce

Owiń większą część nitki wokół środkowych lub wskazujących palców dłoni. Zrób to kilkukrotnie wokół każdego palca, aby zapobiec zsuwaniu się nici podczas czyszczenia zębów i pozostaw między nimi zapas o długości 3 – 5 cm.

Dentysta.eu

#4 Krok – naciągnij nić dentystyczną i włóż ją pomiędzy zęby

Naciągniętą nitkę umieść delikatnie pomiędzy dwoma zębami, najlepiej między pierwszym i drugim siekaczem (chociaż możesz zacząć czyszczenie od innych zębów). Ostrożnie zbliż ją do powierzchni dziąseł.

Dentysta.eu

#5 Krok – pociągnij nitkę po powierzchni zęba i ponownie umieść w szczelinie

Łagodnym ruchem przeciągnij nić po powierzchni stycznej siekacza lewego – od dziąsła ku koronie zęba. Przesuń ją w palcach, a następnie włóż ponownie w szczelinę i oczyść ściankę siekacza prawego.

Ciągnąc nitkę po powierzchni zębów (zawsze od dziąsła w kierunku korony), wymiataj zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowej. Pamiętaj jednak, aby nie pocierać nią dziąsła poziomo, ponieważ możesz uszkodzić miękką tkankę!

Dentysta.eu

#6 Krok – czynność powtarzaj dla wszystkich zęba po kolei, przesuwając nić w palcach

Nić dentystyczną należy wprowadzać w następne szczeliny między zębami i pionowymi ruchami oczyszczać każdą z nich – po kolei, na górnej i na dolnej szczęce. Możesz również bardzo delikatnie wsunąć nitkę odrobinę pod linię dziąsła, aby usunąć zalegające tam zanieczyszczenia.

Za każdym razem, przy wyciąganiu nici z przestrzeni międzyzębowych przesuwaj ją w palcach tak, aby na środku znalazł się czysty kawałek do nitkowania

Dentysta.eu

#7 Krok – wyrzuć zużyte nici dentystyczne

Nitkowanie zębów powinno trwać około trzech minut, a każda szczelina międzyzębowa powinna być czyszczona innym, czystym fragmentem nici. Zużyte nie nadają się do ponownego użytku, dlatego powinny zostać wyrzucone.

Imgur.com

#8 Krok – nitkowanie zębów zakończ płukaniem ust

Na zakończenie warto dokładnie przepłukać jamę ustną czystą wodą, a następnie bezalkoholową płukanką o działaniu antyseptycznym.

Imgur.com

Kiedy i jak często nitkować zęby?

Nici dentystycznych należy używać regularnie, a nie „od święta”. Stomatolodzy rekomendują nitkowanie zębów raz dziennie, najlepiej wieczorem przez ok. 3 minuty, chociaż wiele zależy od Twojego tempa ?. Można to robić zarówno przed szczotkowaniem, jak i po – nie ma to większego znaczenia.

Częstsze wymiatanie zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych zaleca się osobom, które posiadają protezę dentystyczną lub mają założony aparat ortodontyczny.

Imgur.com

Nitkowanie zębów nie zastępuje szczotkowania, ale warto je włączyć do codziennej higieny jamy ustnej

Idź do oryginalnego materiału