Od jakiegoś czasu, aby w Polsce zakupić napój energetyczny należy być osobą pełnoletnią. Można zatem stwierdzić, iż tzw. “energetyki” są na tym samym poziomie dostępności co papierosy czy alkohol. Czy jednak takie rozwiązanie jest w pełni słuszne i przemawiają za tym odpowiednie argumenty?
Korzyści płynące z picia energetyków
W pierwszej kolejności przyjrzymy się, jak prezentują się korzyści jakie może nam przynieść spożycie napoju energetycznego. Niewątpliwie największym atutem jest szybkie zwiększenie swojej energii. Wszystko za sprawą połączenia kofeiny i cukru (ewentualnie słodzików w wersjach napojów zero), które sprawia iż nasz organizm gwałtownie się pobudza. To oczywiście ma bezpośrednie przełożenie na nasze samopoczucie, w szczególności, gdy dolega nam spore zmęczenie.
Nie da się zaprzeczyć, iż napój energetyczny może również wpływać na naszą koncentrację i możliwość skupienia się na dłuższy czas. To może być szczególnie przydatne w pracy, czy szkole - zarówno podczas zajęć, jak i przy nauce własnej w domu.
Negatywne skutki
Gdy znamy już główne korzyści płynące z picia napojów energetycznych, warto przyjrzeć się ich ciemniejszej stronie. Przede wszystkim, gdy będziemy spożywać je zbyt często, to może to przełożyć się na nasze serce i układ krążenia. Wszystko wynika z nadmiaru kofeiny, która może prowadzić do przyspieszonej akcji serca, a choćby w pewnych przypadkach do arytmii.
Podobnie jak alkohol i papierosy, napoje energetyczne również mogą prowadzić do uzależnienia. Ich regularne spożywanie zwiększa naszą tolerancję na kofeinę, przez co możemy potrzebować większej dawki, aby odczuć jej działanie. Uzależnienia zawsze są bardzo niebezpieczne, o czym doskonale wiedzą osoby, które regularnie typują wyniki wydarzeń sportowych. Zakłady bukmacherskie często zachęcają nas atrakcyjnymi promocjami, które możemy zdobyć na przykład o ile użyjemy kod promocyjny LVBet. Należy jednak pamiętać, aby podchodzić do tego z pełnym rozsądkiem i nie grać za wysokie stawki.
Negatywne skutki regularnego spożywania napojów energetycznych odczuje również nasz układ nerwowy. Pomimo, iż napoje te mogą wspomagać naszą koncentrację, to długofalowo możemy doprowadzić do bezsenności czy regularnego odczuwania bólu głowy.
Czy niepełnoletni mogą pić napoje energetyczne?
Odpowiedź, według prawa, jest oczywiście negatywna. Patrząc zarówno na korzyści jak i negatywne skutki spożywania napojów energetycznych należy wnioskować, iż jest to dobre rozwiązanie. Sporym argumentem przemawiającym za tym stwierdzeniem jest ryzyko uzależnienia. Młodzi ludzie są na nie bardziej podatni, a jak już zostało wskazane, duża ilość spożywanych energetyków może prowadzić do wielu chorób i problemów ze zdrowiem.