Czy można jeść czekoladę z białym nalotem? Dietetyk rozwiewa wątpliwości

zdrowie.wprost.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Czekolada z nalotem, zdjęcie ilustracyjne Źródło: lassi meony /Getty Images


Biały nalot na czekoladzie to dla wielu osób sygnał, iż smakołyk nie nadaje się już do spożycia. Czy takie przekonanie zawsze jest słuszne? Sprawdź, czy czekolada może się zepsuć.


Czekolada z białym nalotem potrafi odstraszyć choćby największego miłośnika słodkiego przysmaku. Zresztą trudno się temu dziwić. Przebarwienia „zdobiące” tabliczkę wyglądają bardzo nieapetycznie, wręcz zniechęcająco. Budzą wiele niemiłych skojarzeń. Pierwsza myśl, jaka zwykle pojawia się w głowie na ich widok brzmi „Czekolada się popsuła. Trzeba ją wyrzucić, bo nie nadaje się już do spożycia”. Czy tego typu wnioski zawsze są słuszne? A może istnieją jakieś wyjątki od przywołanej „reguły”? Niedawno natrafiłam na opinię dietetyka, która rozwiała wszelkie wątpliwości.


Co oznacza biały nalot na czekoladzie?


Biały nalot na czekoladzie – wbrew temu, co mogłoby się wydawać – nie świadczy o przeterminowaniu produktu czy rozwoju pleśni. Jest – jak wyjaśnia dyplomowana dietetyczka Agnieszka Żminda – wykwitem. Jego pojawienie się oznacza, iż popełniono błąd podczas produkcji lub składowania smakołyku. Może on dotyczyć na przykład przechowywania czekolady w niewłaściwych warunkach, studzenia jej w nieprawidłowej temperaturze albo użycia surowców złej jakości. Do wystąpienia przebarwień dochodzi w sytuacji, gdy cukier zawarty w czekoladzie reaguje z wilgocią w powietrzu. Temu procesowi sprzyjają zaś duże wahania temperatury (powyżej dziesięciu stopni Celsjusza).


Chcesz przekonać się, czy teoria znajduje odzwierciedlenie w praktyce? Przeprowadź mały eksperyment. Weź tabliczkę czekolady i włóż ją do lodówki na minutę, a potem przenieś do pomieszczenia, w którym panuje wysoka temperatura. gwałtownie zauważysz różnicę w wyglądzie smakołyku. Rosa odparuje z powierzchni produktu, tworząc na niej charakterystyczny biały nalot. Warto jednak podkreślić, iż nie stanowi on żadnego zagrożenia. Przebarwione w ten sposób słodkości mogą być bezpiecznie spożywane.


Czy czekolada może się zepsuć?


Czekolada, jak każdy produkt spożywczy, może ulec zepsuciu. Sygnałem alarmowym wskazującym na to, iż przysmak nie nadaje się do spożycia jest na przykład nieprzyjemny zapach wydzielany przez tabliczkę, a także dziwne plamy widoczne na jej powierzchni. Mogą one przybierać kolor zielony, niebieski, a choćby czarny. jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do świeżości swojego smakołyku, lepiej zrezygnuj z jedzenia słodkości.
Idź do oryginalnego materiału