Czy chrapanie może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia?

5mindlazdrowia.pl 2 lat temu

Wiele osób bagatelizuje chrapanie. Powodu nie szukają w swoim stanie zdrowia, a w złej pozycji podczas spania, bądź uznają to za coś zupełnie normalnego. Okazuje się jednak, iż chrapanie może mieć wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu.

Jak powstaje odgłos chrapania?

źródło: canva

Chrapanie powstaje w wyniku zmniejszenia napięcia mięśniowego przy jednoczesnym przepływie powietrza przez górne drogi oddechowe. Na skutek przechodzącego powietrza zwiotczałe tkanki w jamie ustnej zostają wprowadzone w drgania. Odgłos ten towarzyszy najczęściej podczas wdechu, choć może się również pojawić podczas wydechu. Jest to dość nieprzyjemna dolegliwość, która może nieść ze sobą groźne konsekwencje zdrowotne.

Chrapanie to dość powszechny problem

źródło: canva

Statystyki pokazują, iż prawie połowa społeczeństwa ma problemy z chrapanie. Częściej dotyczą one mężczyzn oraz osób starszych. Jednak ten problem nie omija także dzieci. Na występowanie tego od głosu podczas snu, wpływa wiele czynników, takich jak: otyłość, spożywanie alkoholu przed snem czy palenie papierosów. Co więcej niektóre leki mogą również sprzyjać chrapaniu, szczególnie te o działaniu uspokajającym i nasennym.

Konsekwencje chrapania

źródło: canva

Chrapanie to nie tylko wydawanie nieprzyjemnych dźwięków podczas snu, które mogą uprzykrzać życie osób z najbliższego otoczenia. Jest to bardzo poważna dolegliwość, które może negatywnie odbić się na zdrowiu samego chrapiącego. Przed wszystkim w wyniku chrapania może dojść do epizodów bezdechu. Natomiast to prowadzi to do gorszego dotlenienia tkanek.

Ponadto nieleczone chrapanie może w konsekwencji prowadzić do:
– nadciśnienia tętniczego,
– zaburzenia pracy serca,
– gorszej regeneracji,
– zmniejszenia odporności na stres,
– problemów ze skupieniem uwagi i koncentracji w ciągu dnia,
– zaburzeń hormonalnych,
– obniżenia libido oraz problemów z erekcją,
– chwiejności emocjonalnej.

Jak leczyć chrapanie

Początkowo problem ten można próbować rozwiązać samemu poprzez zmianę przyzwyczajeń, pozycji snu bądź stosowanie dostępnych na rynku preparatów ułatwiających oddychanie. o ile problem jest przewlekły i żadne z powyższych rozwiązań nie pomagają, należy udać się do specjalisty. W tym zakresie najlepiej skontaktować się z laryngologiem, który pomoże ustalić ewentualne przyczyny chrapania oraz wprowadzić odpowiednie metody leczenia.

Idź do oryginalnego materiału