Czy będzie wsparcie finansowe dla Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie?

everethnews.pl 1 rok temu

Rzecznik Praw Obywatelskich — Marcin Wiącek, zadał pytanie ministrowi zdrowia — Adamowi Niedzielskiemu, o to czy resort przewiduje pomoc finansową dla Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie. W marcu „Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, iż IPiN walczy z problemami finansowymi, jak wygląda sytuacja teraz?

Problemy finansowe się nawarstwiają

Wieści o rosnących problemach IPiN-u docierały już od marca, placówka miała na celu rozwijanie działalności naukowej, jednak braki w funduszach zaczęły spowalniać możliwość działania. W ciągu ostatnich kilku tygodni placówka została zmuszona do wzięcia kredytu w instytucji parabankowej.

Jak informuje RPO, wartość zadłużenia przekracza 100 mln zł.

– Instytut pozyskuje środki, zaciągając m.in. pożyczki w instytucjach działających poza sektorem bankowym (tzw. parabankach). Instytut nie daje bowiem gwarancji spłaty zobowiązań, wobec czego banki nie są skłonne do jego finansowania. Z mediów wynika, iż za kilka miesięcy Instytut może spodziewać się środków z kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, które powinny pozwolić na spłatę większości zadłużenia. przez cały czas nie rozwiązuje to jednak problemu, bo IPiN bez zaciągnięcia kolejnej pożyczki nie będzie w stanie uregulować wszystkich bieżących zobowiązań –napisał RPO w piśmie do Ministerstwa Zdrowia.

Marcin Wiącek starał się uzyskać odpowiedź, czy resort zdrowia przewiduje pomoc finansową do momentu, kiedy Instytut nie uzyska kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. RPO chciał również dowiedzieć się, czy MZ planuje jakiś plan naprawczy, aby zapobiec ponownemu zadłużeniu się IPiN-u.

Wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia

Jak poinformował minister zdrowia – Adam Niedzielski, Instytut nie był prowadzony w sposób poprawny i zbilansowany, aby uniknąć zadłużenia.

– We wszystkich tych trzech sferach prowadziliśmy bardzo wnikliwą analizę działalności i niestety pod koniec zeszłego roku sformułowałem ocenę, iż kierownictwo nie realizowało celów, jakie zostały wyznaczone – wyjaśniał minister zdrowia.

Minister zapewnił również, iż realizowane są rozmowy z BGK w celu poprawy sytuacji finansowej Instytutu. Rozwiązaniem na problemy finansowe IPiN-u ma być pożyczka. Jednak zdaniem ministra ma to być „ułożona relacja” z Bankiem Gospodarstwa, tak aby uniknąć pożyczek w instytucjach parabankowych.

Minister zdrowia uniknął również odpowiedzi na pytanie o dokładną sumę zadłużenia.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Idź do oryginalnego materiału