Czy aspiryna może pomóc w zapobieganiu nowotworom? Co mówią badania

oen.pl 1 tydzień temu


Niedawne badania opublikowane w czasopiśmie „Cancer” sugerują, iż aspiryna może odgrywać rolę zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu raka jelita grubego. Badanie wykazało, iż u pacjentów z rakiem jelita grubego, którzy przyjmowali aspirynę, choroba rozprzestrzeniała się w mniejszym stopniu do węzłów chłonnych w porównaniu z pacjentami, którzy nie przyjmowali leku. Wydawało się, iż aspiryna wzmacnia układ odpornościowy organizmu, pomagając w tropieniu komórek nowotworowych. To obiecujące odkrycie uzupełnia rosnącą liczbę dowodów sugerujących, iż aspiryna może być czymś więcej niż tylko lekiem przeciwbólowym lub zapobiegającym zawałowi serca.

Potencjalna rola aspiryny w profilaktyce raka
W Stanach Zjednoczonych miliony dorosłych codziennie zażywa aspirynę, aby zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jednak ostatnie badania wykazały, iż regularne stosowanie aspiryny może również zmniejszać ryzyko zachorowania lub śmierci z powodu niektórych rodzajów nowotworów.

Obraz: Canva


W kwietniu 2016 r. amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych (USPSTF) zaleciła, aby w przypadku niektórych osób aspiryna mogła być stosowana w celu zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia i raka jelita grubego. Zalecenie to opierało się na kilku badaniach sugerujących potencjał aspiryny w profilaktyce raka. W Indiach roczny współczynnik zachorowalności (AAR) na raka okrężnicy i raka odbytnicy u mężczyzn wynosi 4,4 i 4,1 na 100 000 osób.

Jedno z takich badań opublikowanych w „Nature Reviews Cancer” przez lekarza Andrew Chana i współpracowników z Harvard Medical School podkreśliło znaczenie tego zalecenia, nazywając je „kluczowym pierwszym krokiem” w kierunku wykorzystania potencjału aspiryny w szerszej profilaktyce raka.
Wpływ aspiryny na różne rodzaje nowotworów
Według Roberta S. Bresaliera, MD, profesora gastroenterologii, hepatologii i żywienia w MD Anderson, codzienne przyjmowanie aspiryny w małych dawkach (81 miligramów) może chronić przed wieloma rodzajami nowotworów, w tym tymi, które są trudne do leczenia.

Na przykład badania wykazały, iż długotrwałe stosowanie aspiryny może zmniejszyć częstość występowania przedrakowych polipów jelita grubego i zmian prostaty. Codzienne przyjmowanie aspiryny w małych dawkach może potencjalnie zmniejszyć ryzyko raka okrężnicy i odbytnicy choćby o 50%.

Zwiększać


Badania opublikowane w Journal of Clinical Oncology sugerują, iż u pacjentek z rakiem piersi, które codziennie przyjmowały aspirynę przez trzy do pięciu lat, ryzyko nawrotu choroby było o 60% mniejsze, a ryzyko śmierci z jej powodu było o 71% mniejsze. Aspiryna może również spowolnić rozprzestrzenianie się raka płuc o 20% do 30% i zmniejszyć liczbę zgonów z powodu raka żołądka o 31%, jeżeli jest przyjmowana codziennie przez ponad dziesięć lat.

Mechanizm skuteczności aspiryny

Aspiryna działa poprzez zmniejszenie przewlekłego stanu zapalnego, który odgrywa znaczącą rolę w rozwoju i rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych. Podczas gdy zapalenie jest normalną reakcją na chorobę lub uraz, przewlekłe zapalenie może stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi raka. Aspiryna blokuje produkcję enzymów, które zwiększają stan zapalny w organizmie, zmniejszając w ten sposób ryzyko raka lub spowalniając rozprzestrzenianie się choroby.

Chociaż potencjał aspiryny w zapobieganiu różnym typom nowotworów jest obiecujący, ważne jest, aby wziąć pod uwagę ryzyko związane z jej długotrwałym stosowaniem. Aspiryna może zwiększać ryzyko krwawienia wewnętrznego, szczególnie u osób starszych, osób z wrzodami w wywiadzie lub osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału