Osteoporoza, czyli "cichy złodziej" kości
Na całym świecie osteoporozę rozpoznaje się u ok. 22 proc. kobiet i 6 proc. mężczyzn. Choroba najczęściej rozwija po okresie menopauzy - na skutek zmian hormonalnych, chorób tarczycy ale też wraz z upływającym czasem, dochodzi do zmniejszenia gęstości kości. Za czynniki, które zwiększają ryzyko choroby uznaje się także niedobory witaminy D, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu ale także genetyk.
Pierwsze objawy osteoporozy są niewidoczne, dlatego osteoporoza nazywana jest "cichą" chorobą. Wdowi garb, podatność na urazy kości czy silne bóle pleców to symptomy, które pojawiają się, kiedy choroba jest już rozwinięta. Reklama
Istnieje jednak kilka "niepozornych" objawów, które mogą sugerować, iż w organizmie dochodzi do uszkodzeń w obrębie kości, a ich gęstość maleje. Na co zwrócić uwagę?
Łamliwość paznokci jako objaw osteoporozy
Czy łamliwość paznokci może oznaczać problemy z kośćmi? Tak. Choć częściej kojarzony ten objaw z niedoborami cennych pierwiastków, to w przypadku osteoporozy łamliwość paznokci następuje na skutek utraty wiązań disiarczkowych, które łączą ze sobą białka. Nagła, nadmierna łamliwość plus czynniki ryzyka, takie jak płeć i wiek - mogą sugerować, iż rozpoczął się proces chorobowy.
Osłabiony chwyt, mniej siły w mięśniach
Badania wykazują, iż jednym z pierwszych objawów osteoporozy mogą być problemy z codziennymi czynnościami. Słabnące kości powodują obniżenie siły w przedramionach, kręgosłupie oraz biodrach, co może objawiać się problemami z chodzeniem, zaciskaniem ręki w pięć, chwytaniu przedmiotów czy np. odkręcaniu słoików czy butelek.
Zmiany w obrębie jamy ustnej
Częstym objawem, choć rzadko łączonym z osteoporozą, są zmiany w jamie ustnej. Cofające się dziąsła często sugerują paradontozę (zapalenie przyzębia). Obie choroby nie wykluczają się, bowiem zęby to również kości, a cofające się dziąsła mogą oznaczać, iż dochodzi do zaniku tychże kości.
Duszność a choroba kości
Osteoporoza powoduje zmiany w sylwetce, choć początkowo są one niezauważalna. U chorych może występować wdowi garb albo kifoza, które zmniejszają objętość klatki piersiowej, powodując jej "zapadanie się". Te zmiany w budowie klatki piersiowej i kręgosłupa mogą powodować uczucie duszności. Objaw ten może być też wynikiem bólu w obrębie kręgosłupa. Obawiając się nasilenia dolegliwości bólowych, pacjenci często biorą płytsze wdechy, co prowadzi do uczucia duszności.
Profilaktyka - jak zapobiec osteoporozie?
Do zmniejszenia gęstości gości dochodzi głównie na skutek zmian hormonalnych, jednak styl życia odgrywa istotną rolę w utrzymaniu układu ruchu w zdrowiu.
Aby zmniejszyć ryzyko osteoporozy, należy pamiętać o ruchu i zdrowej diecie. najważniejsze jest spożywanie dużej ilości wapnia oraz produktów bogatych w witaminę D.
Warto do diety wprowadzić nabiał, orzechy, napoje roślinne wzbogacone wapniem ale także warzywa takie jak jarmuż, szpinak, brokuł.
Regularna aktywność fizyczna poprawia sylwetkę ciała, wzmacnia mięśnie i ułatwia utrzymywanie równowagi, co zmniejsza ryzyko upadków i urazów, które mogą pogłębiać problemy z kośćmi.
Należy też wiedzieć, iż niektóre używki powodują większą utratę wapnia z organizmu. Nie zaleca się nadużywania alkoholu, spożywania nadmiernej ilości kofeiny i palenia tytoniu.
Jeśli w rodzinie występowała osteoporoza, należy pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych, które pozwolą gwałtownie wykryć chorobę i wdrożyć leczenie.
Każdy, bez względu na obciążenia rodzinne, powinien pamiętać o suplementowaniu witaminy D, na niedobór której cierpi aż 90 proc. Polaków.
Źródła:
https://www.yalemedicine.org/conditions/bone-density-test#:%7e:text=Low%20bone%20density%20can%20lead,bone%20to%20be%20more%20fragilehttps://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/64948,osteoporoza
CZYTAJ TAKŻE: