Czterodniowy tydzień pracy? Firma farmaceutyczna z Poznania stawiana na wzór…

mgr.farm 6 dni temu

Wkrótce firmy z całej Polski będą miały możliwość przetestowania różnych modeli skróconego czasu pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało uruchomienie pilotażu, który ma w tym pomóc. Ma to odbywać się z zachowaniem dotychczasowych wynagrodzeń pracowników i bez redukcji zatrudnienia. Resort przekonuje, iż podobnie jak nowoczesne gospodarki – takie jak Francja, Dania, Belgia czy Hiszpania – chce i w Polsce postawić na mądrzejszą organizację pracy. Skrócony czas pracy już się sprawdza w firmach, przykładem jest Herbapol Poznań.

– To będzie pierwszy pilotaż skróconego czasu pracy w tej części Europy, pierwszy w naszym regionie, pierwszy na tak szeroką skalę pilotaż w Polsce. Chcemy zachęcać do skróconego czasu pracy, zachęcać do testowania rozwiązań w różnego typu organizacjach. W pilotażu będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy, jednostki samorządowe, fundacje, towarzyszenia, związki zawodowe – by każdy pracodawca mógł sprawdzić, co u niego działa – mówiła ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

  • Czytaj również: Zmiany, innowacje i nowe strategie dla farmaceutów i pacjentów

Jak wskazała szefowa MRPiPS, do skrócenia czasu pracy w firmie może prowadzić wiele ścieżek. Można zredukować liczbę godzin pracy w jednym dniu, można rozłożyć to na wiele dni w tygodniu, innym rozwiązaniem będzie przyznanie dodatkowych dni urlopu. Uczestnicy pilotażu sami wybiorą model skrócenia czasu pracy najlepiej dopasowany do ich organizacji.

Najważniejsza zasada pilotażu to: mniej godzin pracy – ale to samo wynagrodzenie! Pierwsze trzy miesiące pilotażu przeznaczone będą na przygotowanie. Kolejne miesiące – na testowanie rozwiązań w praktyce. Na realizację pilotażu w pierwszym roku przeznaczymy 10 mln zł z Funduszu Pracy.

Do 30 czerwca 2025 roku Ministerstwo ogłosi też zasady i warunki, na których działać będzie program pilotażowy. W kolejnych miesiącach ruszy natomiast nabór.

Czterodniowy tydzień pracy w Herbapolu Poznań

Krzysztof Kukucki, Prezydent Włocławka, zaznaczył, iż skrócenie czasu pracy w jego mieście rozpoczęło się w urzędzie miasta. W dalszej kolejności rozszerzono je na jednostki podległe. W tym roku rozwiązanie wdrożono również w spółkach komunalnych. Dzisiaj z dobrodziejstw 35-godzinnego tygodnia pracy cieszy się kilka tysięcy osób.

Ważną perspektywę firmy produkcyjnej przedstawił z kolei Tomasz Kaczmarek, Prezes Zarządu – Dyrektor Generalny Herbapol Poznań S.A. Opowiadając o wprowadzeniu już w 2023 roku pierwszych zmian w zakresie skrócenia czasu pracy, przyznał, iż decyzja spotkała się z krytyką i sceptycyzmem, również wśród części pracowników. A to właśnie dobrostan pracowników był priorytetem.

– Zasada, którą się kierowaliśmy, to: pracownik na tej zmianie może tylko zyskać, a firma nie może stracić. Od początku przyjęliśmy sobie założenie, iż zmiany będą wprowadzone krok po kroku – powiedział Tomasz Kaczmarek z Herbapol Poznań S.A.

  • Czytaj również: Czy farmacja jest gotowa na czterodniowy tydzień pracy?

Efekt? To m.in. mniejsza rotacja pracowników i mniejsza absencja. Ale nie tylko. Jak wskazał, firma Herbapol Poznań uzyskała wyniki finansowe za 2024 rok najlepsze od kilkunastu lat. Skrócenie czasu pracy było jedną z cegiełek składających się na ten sukces.

Wkrótce Ministerstwo powoła zespół ds. skróconego czasu pracy złożony z przedstawicieli MRPiPS. Jego zadaniem będzie bieżący monitoring pilotażu, wspieranie wdrożeń oraz opracowanie rekomendacji legislacyjnych.

Źródło: ŁW/MRPiPS

Idź do oryginalnego materiału