Często wstrzymujesz oddawanie moczu? Na dłuższą metę możesz tego żałować

5mindlazdrowia.pl 2 lat temu

Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył w życiu sytuacji, gdy był zbyt zajęty, aby podążyć do toalety w celu opróżnienia pęcherza, i musiał odłożyć to na później. Bez względu na to, czy zdarzyło Ci się to w pracy, na uczelni czy stojąc w korku na drodze warto mieć świadomość, z czym wiąże się częste wstrzymywanie moczu.

Tak funkcjonuje pęcherz…

Pęcherz to nic innego jak worek mięśniowy, który rozciąga się w zależności od ilości zgromadzonego moczu. Jego ścianki pokryte są specjalnymi receptorami, które wysyłają sygnał do mózgu, kiedy zachodzi potrzeby udania się do toalety. Sygnał ten jest zwykle wysyłany, podczas gdy pęcherz jest do połowy pełny. To, co z tym zrobisz, zależy już jednak tylko i wyłącznie od Ciebie.

Pxhere

Skutki uboczne odkładania wydalania moczu na później

#1 Nadwrażliwy pęcherz

Na nadwrażliwy pęcherze wpływają nie tylko spożywane jedzenie i napoje, ale także trzymanie moczu, które zaburza prawidłowe funkcjonowanie receptorów w ściankach pęcherza. Kiedy pęcherz się zapełnia, „czujniki” staja się nadaktywne – częściej sugerują nam potrzebę opróżnienia – przez co częściej odwiedzamy toaletę. Na dłuższą metę może dość w takim przypadku do zakażenia.

#2 Zakażenie dróg moczowych

To bez dwóch zdań jeden z najczęstszych problemów osób, których odkładanie oddania moczu na później stało się nawykiem. Zakażenie dróg moczowych powstaje najczęściej w wyniku gromadzenia się bakterii w okolicach cewki moczowej transportującej mocz z pęcherza na zewnątrz. Kiedy z kolei często i regularnie wydalamy mocz, eliminujemy zalegające bakterie, które zalegające bakterie nie pozwalając na ich rozwój.

Freepik

#3 Zatrzymanie moczu

Chodzi tutaj o niezdolność do całkowite opróżnienia pęcherza moczowego. Co więcej, przewlekłe zatrzymanie moczu może wywołać nietrzymanie moczu i zakażenia dróg moczowych, o którym wspominaliśmy wcześniej.

Ile czasu można wstrzymywać oddawanie moczu?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem wiele zależy od organizmu, a także tego, ile płynów mu dostarczamy. Nie mniej jednak kiedy czujemy potrzebę skorzystania z toalety, po prostu to zróbmy i nie odkładajmy tego na później, bo konsekwencje mogą być naprawdę poważne.

Idź do oryginalnego materiału