Częste oddawanie moczu w nocy określane jest jako nykturia. Przyczyny tej dolegliwości mogą być różnorodne. Częste chodzenie do toalety może wynikać np. z przewlekłej niewydolności serca albo być związane z przyjmowaniem niektórych leków, takich jak diuretyki. O czym jeszcze może świadczyć nykturia?
Na czym polega nykturia?
Zwiększone oddawanie moczu w nocy[1] to objaw, którego występowanie może wskazywać na choroby. W czasie snu nerki fizjologicznie produkują mniejsze ilości moczu, a przy nykturii dana osoba odczuwa przynajmniej dwukrotną potrzebę mikcji w nocy.
Ważne jest również odróżnienie częstomoczu od wielomoczu, czyli poliurii. Częstomocz jest to wielokrotne oddawanie moczu w ciągu doby, choćby do ośmiu razy, natomiast wielomocz jest to wydalanie powyżej 2,5 litra moczu na dobę.
Przyczyny częstego oddawania moczu w nocy
Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne. Częste oddawanie moczu w nocy pojawia się przy cukrzycy, niektórych chorobach nerek, a także przy przewlekłej niewydolności krążenia oraz przy przeroście gruczołu krokowego. Poza tym wzmożone oddawania moczu może również pojawić się u osób zdrowych, które wypijają wieczorami duże ilości płynów zawierających alkohol albo kofeinę. Ponadto przyjmowanie niektórych leków również zwiększa ryzyko nykturii. Na przykład będą to leki moczopędne oraz te stosowane w nadciśnieniu tętniczym.
Wzmożone oddawanie moczu pojawia się w nocy u osób, które zmagają się z problemem nietrzymania moczu. Osoby te odczuwają nagłe parcie na mocz, które wynika z nieprawidłowej aktywności wypieracza. Wśród innych przyczyn nykturii można jeszcze wymienić zakażenie układu moczowego, gdzie pojawia się dodatkowo częstomocz. Inną przyczyną pozostało zespół bolesnego pęcherza oraz obturacyjny bezdech senny. U osób z tą chorobą dochodzi do nocnych bezdechów oraz do spłycenia oddechu.
Leczenie częstego oddawania moczu w nocy
Leczenie nykturii[2] zależy od przyczyny tej dolegliwości. Przy problemie z oddawaniem moczu można zastosować odpowiednią farmakoterapię. Warto skonsultować się również z lekarzem, który wykona odpowiednie badania i ustali, co jest przyczyną częstych wizyt w toalecie. Poza tym w terapii nykturii pomóc może również zmiana stylu życia. Tutaj ważne znaczenie będzie miało ograniczenie ilości spożywanych płynów przed snem oraz wyeliminowanie alkoholu i kofeiny. Warto również zadbać o prawidłową masę ciała oraz ograniczyć spożywanie soli i białka. Można również zmienić porę przyjmowania leków moczopędnych na godziny poranne. Oczywiście ważne jest również leczenie choroby podstawowej, której objawem jest właśnie nykturia.
[1] T. Gołąbek, Objawy z dolnego odcinka dróg moczowych, nokturia oraz nadaktywność pęcherza moczowego u chorych z lękiem i depresją [w:] Psychiatr. Pol., 2016, 50(2), s. 23-41.
[2] P. Miotła, Rekomendacje diagnostyczno-lecznicze dla pacjentów z nokturią [w:] Przegląd Urologiczny, Suplement, 2018/3 (109).