Częste oddawanie moczu – o czym może świadczyć?

epacjent.pl 11 miesięcy temu

Częstomocz u mężczyzn powinien wzbudzić ostrożność. Jest nie tylko uciążliwym stanem, który dezorganizuje aktywności w ciągu dnia. Jest to objaw przeróżnych stanów i chorób – od prostych i niegroźnych po bardzo poważne. Kiedy można mówić o zwiększonej częstotliwości oddawanego moczu? Jakie są tego przyczyny?

Czym jest częstomocz?

O częstomoczu można mówić wtedy, gdy zauważamy, iż musimy opróżniać pęcherz ze zwiększoną częstotliwością – w porównaniu z częstością, jaka wcześniej była dla nas normą. Jest to konieczność odbywania wizyt w toalecie ponad 8 razy na dobę. [1] Częstomocz może występować tylko w ciągu dnia, ale może także pojawić się w nocy (nykturia). Może współwystępować z innymi objawami z dróg moczowych tj. zwiększone parcie na mocz (potrzeba nagłego opróżnienia pęcherza) oraz odczucie niedostatecznego opróżnienia pęcherza po mikcji.

Częstomocz spowodowany nadmiarem płynów

To najmniej groźna przyczyna konieczności częstszego oddawania moczu. Przyczyna jest prosta do wyeliminowania – wystarczy nieco ograniczyć ilość przyjmowanych płynów. W szczególności tych, które mają potencjał moczopędny, jak np. kawa czy piwo.

Częstomocz a infekcje dróg moczowych

Częstsze wizyty w toalecie to jeden z pierwszych objawów zapalenia pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Towarzyszą temu: ból w okolicy podbrzusza, ból i/lub pieczenie przy oddawaniu moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza i parcie na mocz. Może pojawić się wydzielina z cewki moczowej lub krwiomocz (czerwone zabarwienie moczu). jeżeli występują u Ciebie podobne objawy, to udaj się do lekarza rodzinnego, który przepisze Ci odpowiedni antybiotyk. Możesz sięgnąć po tabletki z żurawiną, które wspomagają walkę z zakażeniem. [2]

Częstomocz – objaw chorób prostaty

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) to męski narząd, którego schorzenia mogą objawiać się częstomoczem. Dzieje się tak w przypadku zapalenia prostaty, raka prostaty czy łagodnego powiększenia prostaty. Zapalenie prostaty występuje przede wszystkim u młodszych panów. Do częstomoczu dołączają się gorączka lub stan podgorączkowy, ból podbrzusza lub okolicy krocza i problemy ze współżyciem seksualnym. Leczeniem jest odpowiednio dobrana antybiotykoterapia.

Rak oraz powiększenie stercza częściej dotyczą mężczyzn po 50. roku życia. Łagodny przerost prostaty daje dolegliwości takie jak: trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, wydłużenie czasu oddawania moczu, osłabienie strumienia moczu, parcia naglące oraz częstomocz. Te objawy mogą być łagodzone przez lek na gruczoł krokowy bez recepty, który zawiera w sobie wyciąg z owoców palmy sabal. Od lekarza rodzinnego lub urologa możesz uzyskać receptę na preparaty zawierające doksazosynę rozluźniającą mięśnie dróg moczowych lub finasteryd, który zmniejszy objętość stercza. [3]

Objawy raka gruczołu krokowego mogą przypominać te, które występują w łagodnym powiększeniu stercza, dlatego ważne, by przeprowadzić odpowiednią diagnostykę w celu wykluczenia tego stanu.

Częstomocz jako objaw cukrzycy

Wzmożone pragnienie oraz częstsze oddawanie moczu to typowe objawy cukrzycy. W tej chorobie we krwi znacznie wzrasta poziom cukru (glukozy), który organizm stara się wydalić przez nerki. Zwiększona częstość wydalania moczu i jego objętość doprowadzają do odwodnienia – stąd uczucie pragnienia. jeżeli zauważysz podobny stan u siebie, to zgłoś się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę. Cukrzycę leczy się lekami przeciwcukrzycowymi oraz dietą cukrzycową.

Inne przyczyny częstomoczu

Choć czasem się o tym zapomina, to częstsze wizyty w toalecie mogą być spowodowane także czynnikami psychicznymi. Stres czy zaburzenia lękowe są tego dobrym przykładem. W takich przypadkach oprócz wizyty u lekarza pierwszego kontaktu warto także zgłosić się do psychologa.

Nagłe pojawienie się częstomoczu może świadczyć o problemach zdrowotnych, więc nie należy bagatelizować tego objawu. Odpowiednie leczenie można wdrożyć wtedy, kiedy zostanie postawiona rzetelna diagnoza.

Bibliografia

[1] P. Gajewski, Red., „Choroby nerek i dróg moczowych”, w Interna Szczeklina 2019, Kraków: Medycyna Praktyczna, 2019, s. 1531.

[2] H. D. Jensen, C. Struve, S. B. Christensen, i K. A. Krogfelt, „Cranberry Juice and Combinations of Its Organic Acids Are Effective against Experimental Urinary Tract Infection”, Frontiers in Microbiology, t. 8, 2017, Dostęp: 29 wrzesień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2017.00542

[3] T. Cai, Y. Cui, S. Yu, Q. Li, Z. Zhou, i Z. Gao, „Comparison of Serenoa repens With Tamsulosin in the Treatment of Benign Prostatic Hyperplasia: A Systematic Review and Meta-Analysis”, Am J Mens Health, t. 14, nr 2, s. 1557988320905407, mar. 2020, doi: 10.1177/1557988320905407.

Idź do oryginalnego materiału