Czekolada w diecie diabetyka!

diabdis.com 3 lat temu

Czekolada jest wytwarzana z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego, cukru albo słodzików, mleka oraz owoców czy orzechów. Czekolada jest produktem wysokokalorycznym. Może mieć również znaczący wpływ na glikemię. Jednak spożywana z umiarem nie jest zabroniona w diecie diabetyka!

Właściwości prozdrowotne i odżywcze czekolady

Ziarno kakaowca jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i katechin, a także magnezu, żelaza, cynku i fosforu, dlatego korzystnie wpływa na układ krążenia, reguluje gospodarkę lipidową i ciśnienie krwi. Poprawia także elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Gorzka czekolada (powyżej 70% kakao) jest więc najlepszym wyborem.

Kakao zawiera także należącą do grupy endorfin fenylotylaninę. To właśnie ona sprawia, iż po spożyciu czekolady poprawia się nasze samopoczucie i mamy więcej energii.

Należy pamiętać, iż do produkcji czekolady oprócz kakao używa się wielu wysokokalorycznych dodatków, tłuszczów i cukrów, które mają duży wpływ na poziom glikemii i rozrost tkanki tłuszczowej. Dlatego należy zachować umiar w jedzeniu czekolady, a także dokładnie czytać etykiety przed zakupem. Najbardziej wartościowe są te z najwyższą zawartością kakao oraz ze zdrowymi dodatkami (np. jagody goji). W poniższej tabeli przedstawiono wartość kaloryczną i odżywczą wybranych porcji różnych typów czekolad oraz wymienniki węglowodanowe (WW) i białkowo-tłuszczowe (WBT):

porcjakaloriewęglowodany [g]WWWBTIGbiałko [g]tłuszcze [g]
czekolada gorzka (min. 70% kakao)1 kostka, ok. 10 g604,60,50,5220,84,3
czekolada mleczna2 kostki, ok. 8 g
424,70,50490,52,4
czekolada biała2 kostki, ok. 12 g

686,80,50,5440,84,2
czekolada gorzka z orzechami1 kostka, ok. 17 g

977,610,5201,46,8
czekolada deserowa z ksylitolem4 kostki, ok. 17 g

914,70,51121,68

Czekolada w menu diabetyka

Czekolada to bardzo kaloryczna przekąska, która znacząco wpływa na poziom cukru we krwi, kiedy jemy ją w większych ilościach. Cztery kostki czekolady podniosą glikemię o ok. 40 mg/dL. Trzeba zaznaczyć, iż czekolada wolno podnosi poziom cukru we krwi. Gorzka czekolada ma niski indeks glikemiczny (IG 22), glikemię szybciej więc podniesie czekolada mleczna (IG 49). Czekolady nie poleca się w przypadku wystąpienia hipoglikemii: będzie podnosić poziom cukru we krwi znacznie dłużej niż glukoza z uwagi na dużą zawartość tłuszczu, który hamuje wchłanianie węglowodanów.

Na rynku dostępne są również czekolady bez dodatku cukru. Sacharoza jest w nich zastępowana przez ksylitol, stewię, erytrol lub inne substancje słodzące, dlatego mają one mniejszy wpływ na wzrost poziomu cukru we krwi. Takie słodkości często są bardziej kaloryczne niż te tradycyjne – zawierają więcej tłuszczu, który nadaje im lepszy smak. Należy również pamiętać, iż spożywanie środków słodzących w większych ilościach może być przyczyną biegunek, wzdęć oraz innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Przy adekwatnie wyrównanej glikemii niewielka porcja czekolady nie wpłynie znacząco na poziom cukru we krwi (1-2 kostki podniosą glikemię o 20-30 mg/dL), a może poprawić nam samopoczucie! Pamiętajmy jednak o rozsądku w sięganiu po tego typu przekąski.

Przykładowy przepis z czekoladą dla diabetyka – pomysł na podwieczorek

Kakaowy krem bez cukru (dwie porcje)

  • 200 ml mleka (2% tłuszczu)
  • 200 g jogurtu naturalnego (2% tłuszczu)
  • 2 łyżki żelatyny (ok. 15 g)
  • 2 łyżki orzechów włoskich (ok. 30 g)
  • łyżeczka erytrolu (ok. 5 g)
  • 2 łyżki kakao (ok. 20 g)

Żelatynę zalać 2-3 łyżkami wody i odstawić do napęcznienia. Mleko, kakao i erytrol podgrzać, a następnie dodać żelatynę i rozpuścić ją w mleku. Odstawić do wystudzenia, a następnie dodać jogurt i dobrze wymieszać. Deser przełożyć do salaterek i wstawić do lodówki na dwie godziny. Przed podaniem posypać posiekanymi orzechami włoskimi.

Czas wykonania: ok. 140 minut

Wartość odżywcza porcji: 212 kcal, 1,5 WW, 2 WBT


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Idź do oryginalnego materiału