Projekt nowelizacji ustawy nad którym pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada takie rozwiązania jak wprowadzenie jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń lekarskich w ZUS oraz zmianę zatrudniania, wynagradzania oraz kwalifikacji wymaganych od lekarzy orzeczników.
W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Regulacja przewiduje reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Prace nad projektem toczą się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Orzeczenia lekarskie wydawane w Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprawniają m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, do dodatku pielęgnacyjnego czy renty socjalnej. Ponadto, lekarze orzecznicy w ZUS wykonują kontrolę schematy orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich.
Wprowadzenie kompleksowej i jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń
W rządowej informacji podkreślono, iż celem zmian jest wprowadzenie kompleksowej i jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń, a także kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy. Zastrzeżono przy tym, iż regulacja nie dotyczy zmian w zakresie zasad orzekania (czyli definicji niezdolności do pracy, czy niezdolności do samodzielnej egzystencji), zatem pozostają bez wpływu na określone w obowiązujących przepisach prawa warunki ustalania prawa do świadczeń.