Czeka nas reforma orzecznictwa lekarskiego w ZUS

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Projekt nowelizacji ustawy nad którym pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada takie rozwiązania jak wprowadzenie jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń lekarskich w ZUS oraz zmianę zatrudniania, wynagradzania oraz kwalifikacji wymaganych od lekarzy orzeczników.



W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Regulacja przewiduje reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Prace nad projektem toczą się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Orzeczenia lekarskie wydawane w Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprawniają m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, do dodatku pielęgnacyjnego czy renty socjalnej. Ponadto, lekarze orzecznicy w ZUS wykonują kontrolę schematy orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Wprowadzenie kompleksowej i jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń

W rządowej informacji podkreślono, iż celem zmian jest wprowadzenie kompleksowej i jednolitej regulacji zasad i trybu wydawania orzeczeń, a także kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy. Zastrzeżono przy tym, iż regulacja nie dotyczy zmian w zakresie zasad orzekania (czyli definicji niezdolności do pracy, czy niezdolności do samodzielnej egzystencji), zatem pozostają bez wpływu na określone w obowiązujących przepisach prawa warunki ustalania prawa do świadczeń.

1,36 mld zł nadpłaconej składki zdrowotnej wraca do przedsiębiorcówZakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca przedsiębiorcom nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r. na łączną kwotę niemal 1,36 mld zł. Płatnicy, którzy wysłali wniosek o zwrot nadpłaty, powinni go otrzymać na rachunek bankowy najpóźniej 1 sierpnia 2024 r.
Idź do oryginalnego materiału