Warto rozważyć zakup pierwszego antyperspirantu lub dezodorantu dla dziecka, gdy zmienia się zapach jego potu.
Do wyboru mamy antyperspiranty i dezodoranty. Pierwsze blokują gruczoły potowe, drugie – tylko neutralizują zapach potu.
Alkohol, konserwanty, aluminium – tych składników lepiej unikać, kiedy kupujemy antyperspirant dla dziecka.
Jaki antyperspirant dla dziecka?
Jaki antyperspirant będzie najlepszy dla dziecka? To pytanie zadają sobie rodzice nastolatków, wchodzących właśnie w okres dojrzewania. Charakterystyczna woń, którą młodzi ludzie niespodziewanie zaczynają roztaczać, nie pozostawia złudzeń – okres dzieciństwa się skończył. Już nigdy nasza pociecha nie będzie pachnieć tak słodko, jak kiedyś.
O ile małe dzieci prawie wcale się nie pocą, a jeżeli nawet, to ich pot w ogóle nie pachnie, to już o nastolatkach tego powiedzieć się nie da. Hormony szaleją, a objawia się to często we wzmożonym wręcz poceniu się. jeżeli zaobserwowałaś, iż u twojego nastolatka już do tego doszło, nie zwlekaj. Tu trzeba działać. Jednak nie kupuj pierwszego lepszego antyperspirantu.
Od jakiego wieku można używać antyperspirantu?
To, kiedy kupić pierwszy antyperspirant, jest kwestią indywidualną. Zwykle zapach potu zmienia się u człowieka około 13-14 roku życia, bywa jednak, iż już dziewięciolatek może pocić się inaczej. Jednak najważniejszą kwestią w tym momencie powinna być dla niego higiena.
Po pierwsze, wyjaśnij dziecku, iż odtąd nieco częściej musi się myć. Być może pachy powinno umyć rano, przed wyjściem do szkoły, a potem drugi raz – po powrocie. Najlepsze do tego celu będzie mydło antybakteryjne. Warto także, by częściej wchodziło pod prysznic. Nie bez znaczenia jest tu też odzież. Ubrania nastolatka powinny być wykonane z naturalnych materiałów – bawełny czy lnu. Sztuczne, poliestrowe, koszulki potęgują brzydki zapach spod pach.
Dezodorant czy antyperspirant?
W drogeriach mamy do wyboru dezodoranty oraz antyperspiranty.
Antyperspirant – ma za zadanie ograniczać wydzielanie potu poprzez blokowanie porów w skórze, co powoduje, iż pachy pozostają suche. Antyperspirant charakteryzuje się dłuższym działaniem od dezodorantu, zwykle dzięki zawartości soli glinu (aluminium). Z tego powodu klasyczne antyperspiranty dedykowane są dla starszych nastolatków i dorosłych, u których gruczoły potowe pracują już w sposób unormowany.
Dezodorant – ten preparat maskuje i neutralizuje przykry zapach potu, który już się wydzielił i dodatkowo roztacza własną woń. Niektóre dezodoranty zawierają także składniki, które spowalniają rozwój bakterii – a to one w dużej mierze odpowiedzialne są za zapach. Ważne jest jednak to, iż nie zatykają ujścia gruczołów potowych.
Jednak u dzieci z naprawdę dużym problemem, jakim jest nadpotliwość, są także specjalne antyperspiranty, dostępne na przykład w aptekach. Brzydki zapach może zaważyć na relacjach w grupie rówieśniczej, warto więc je rozważyć.
Zasady stosowania antyperspirantów
Antyperspirant aplikuje się nieco inaczej niż klasyczny dezodorant, którym możemy popsikać się w razie potrzeby, adekwatnie w każdej chwili.
Antyperspirant aplikujemy zawsze na czystą, suchą i niezranioną skórę. Po kąpieli najlepiej wytrzeć się i odczekać jeszcze chwilę, aż skóra na pewno wyschnie.
Produkt optymalnie jest nałożyć przed snem. W nocy gruczoły potowe pracują mniej intensywnie i antyperspirant zdąży się wchłonąć.
Rano warto jeszcze raz powtórzyć aplikację.
Pierwszy antyperspirant – czym się kierować przy zakupie?
Pierwszy antyperspirant dla dziecka powinien zawierać w swoim składzie jak najwięcej naturalnych składników. Ważne, żeby był hipoalergiczny, polecany dla skóry wrażliwej, i najlepiej bezzapachowy. Optymalnie w formie sztyftu, kremu lub w kulce – to z kolei ograniczy potencjalne reakcje alergiczne z powodu wdychania związków lotnych lub przypadkowe dostanie się kosmetyku do oczu.
W drogeriach także – nie tylko w aptekach – znajdziemy antyperspiranty dedykowane specjalnie dla dzieci. Jednak te, na których nie jest wyraźnie napisane, iż są przeznaczone dla dzieci, mogą okazać się odpowiednie. Tu chodzi o skład. Antyperspirant dla dziecka nie powinien:
zawierać alkoholu
soli glinu (Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Chlorohydrex, Aluminium Chloride, Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY, Aluminium Zircorium Pentachlorohydrate)
nadmiernej ilości substancji zapachowych
parabenów, ftalanów.
A za to może być skomponowany w oparciu o takie składniki, jak:
olej kokosowy, który działa antybakteryjnie
chlorek magnezu, który działa antyseptycznie i antybakteryjnie
olejki eteryczne, które nadają zapach
skrobia z korzenia maranty trzcinowej, która pochłania wilgoć
tokoferol, który odżywia skórę dzięki wysokiej zawartości witaminy E
olej z awokado, który pielęgnuje, odżywia, nawilża, łagodzi oraz regeneruje naskórek.