Im wcześniej u ludzi rozwija się cukrzyca typu 2 lub nadciśnienie, tym wcześniej wystąpi u nich jaskra pierwotna kąta otwartego (primary open-angle glaucoma, POAG), główna przyczyna nieodwracalnej utraty wzroku na całym świecie.
– w tej chwili brakuje nam narzędzi do leczenia jaskry, jednak diagnoza z odpowiednim wyprzedzeniem pozwala zachować wzrok pacjentów. Szybkie wykrycie choroby jest najważniejsze dla odpowiedniej kontroli ciśnienia wewnątrzgałkowego i zapobiegania utracie wzroku – mówi dr Karanjit Kooner, okulista z centrum Medycznego Uniwersytetu Teksasu.
Dziesiątki milionów ludzi na całym świecie cierpi na POAG. Ponieważ choroba nie daje wielu objawów w najwcześniejszych stadiach, pacjenci są często diagnozowani w jej późniejszych fazach, kiedy wzrok został już trwale uszkodzony. Jakkolwiek medycy zidentyfikowali kilka czynników ryzyka POAG – w tym cukrzycę typu 2, nadciśnienie, migreny i obturacyjny bezdech senny – to, nie było jasne, jak mogą one wpływać na rozwój POAG.
Zebrano dane kilkuset pacjentów z POAG i na podstawie modelu statystycznego odkryto, iż wiek rozpoznania cukrzycy typu 2 i/lub nadciśnienia był istotnie związany z wystąpieniem POAG – im wcześniej pacjenci doświadczali jednego lub obydwu tych schorzeń, tym wcześniej rozwijała się u nich wspomniana jaskra.
Zarówno cukrzyca typu 2, jak i nadciśnienie tętnicze są chorobami, które wpływają na naczynia krwionośne nerwu wzrokowego i siatkówki, potencjalnie wywołując zmiany sprzyjające jaskrze, która przecież ma związek z zaburzeniami naczyniowymi. jeżeli te powiązania zostaną potwierdzone, cukrzyca typu 2 i nadciśnienie warto wpisać na listę czynników, które powinny skłaniać do badania przesiewowego POAG, wraz z rodzinną historią choroby, podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym i posiadaniem ciemnej skóry, oceniają okuliści.
Na podstawie: Early onset of diabetes, hypertension can predict early glaucoma, ophthalmologists report