Cukier działa jak narkotyk. Tych 9 objawów mówi, iż dziecko je go w nadmiarze

mamadu.pl 14 godzin temu
Niełatwo wyeliminować z diety cały cukier – wiem, bo sama próbuję to robić jako mama dwóch chłopców. Cukier czai się nie tylko w słodyczach, ale też w pozornie zdrowych produktach, które dzieci jedzą na co dzień. A jego nadmiar może wpływać na organizm dziecka jak uzależnienie – dając szybki zastrzyk energii, a potem zostawiając po sobie mnóstwo nieprzyjemnych skutków.


Niełatwo wyeliminować z diety cały cukier


Nie jestem dietetyczką ani specjalistką od żywienia. Jestem mamą dwóch chłopców, która codziennie staje do walki z cukrem w ich diecie – tym ukrytym w płatkach śniadaniowych, jogurtach, sokach i oczywiście w batonikach czy żelkach.

Wiem, jak trudno jest ograniczyć dziecku cukier, bo to nie tylko kwestia słodyczy. Cukier jest dziś wszędzie, choćby w pieczywie. A organizm dziecka, choć młody, potrafi bardzo gwałtownie dać znać, iż ma go już po prostu dość.

Dlaczego mówi się, iż cukier działa jak narkotyk? Bo aktywuje w mózgu te same obszary co uzależniające substancje – sprawia przyjemność, daje chwilowego "kopa" energetycznego, a potem osoba uzależniona domaga się więcej.

W końcu pojawiają się skutki uboczne. Jakie? Oto 9 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, iż twoje dziecko je za dużo cukru – choćby jeżeli słodycze nie są główną częścią jego diety.

1. Wahania energii


Rano nie może się dobudzić, w południe szaleje, a wieczorem znów marudzi i nie ma siły? Taki cukrowy rollercoaster to efekt skoków i spadków poziomu glukozy we krwi. Po dawce cukru dziecko może być pobudzone, ale to tylko chwilowe – za moment energia spada i pojawia się złość, zmęczenie albo senność.

2. Ciągła ochota na słodkie


Dziecko zjadło ciastko i zaraz pyta o kolejne? To nie kwestia braku wychowania, tylko działania cukru na mózg. Im więcej go je, tym trudniej mu się powstrzymać.

3. Rozdrażnienie i trudności z koncentracją


Cukier potrafi nieźle namieszać w emocjach. Dziecko może być drażliwe, mieć trudności ze skupieniem się, szybciej się frustrować. Wielu rodziców zauważa to zwłaszcza po urodzinach i "słodkich dniach" w przedszkolu czy szkole.

4. Problemy ze snem


Nadmierna ilość cukru – zwłaszcza wieczorem – może utrudniać zasypianie i pogarszać jakość snu. Dziecko może się wiercić, budzić w nocy albo rano wstawać niewyspane.

5. Kłopoty z cerą


Częste wypryski, podrażnienia albo trądzik u starszych dzieci mogą mieć związek z nadmiarem cukru. Cukier sprzyja stanom zapalnym w organizmie, które odbijają się także na skórze, bo bakterie w naszym ciele karmią się tym cukrem właśnie.

6. Przybieranie na wadze


To może być temat trudny, ale warto go podjąć. Dzieci, które jedzą za dużo cukru, często mają problem z nadwagą – choćby jeżeli nie jedzą dużo w ogóle. Cukier to puste kalorie, które łatwo się odkładają.

7. Próchnica


To chyba najbardziej oczywisty objaw. Ale czy wiesz, iż cukier szkodzi nie tylko wtedy, gdy dziecko gryzie lizaka? choćby zdrowe przekąski jak jogurty owocowe czy batoniki zbożowe mogą zawierać cukier, który niszczy szkliwo i sprzyja próchnicy.

8. Częste infekcje


Cukier osłabia odporność. Dzieci, które jedzą go dużo, częściej chorują, mają nawracające katary, anginy czy zapalenia gardła. Czasem wystarczy lekka zmiana w diecie, żeby liczba infekcji wyraźnie spadła.

9. Ciągłe uczucie głodu


Znasz to? Dziecko zjadło coś słodkiego, a po godzinie mówi, iż jest głodne? Cukier nie daje uczucia sytości – wręcz przeciwnie, sprawia, iż organizm szybciej domaga się kolejnego posiłku, najchętniej znów słodkiego.

Nie ma co wpadać w obsesję


Nie chodzi o to, by całkowicie wyeliminować cukier z diety dziecka – sama wiem, iż to byłoby prawie niewykonalne. Ale warto nauczyć się go rozpoznawać, choćby tam, gdzie się go nie spodziewamy: w keczupie, płatkach śniadaniowych, jogurtach, musach, wodach smakowych.

Zamiast zakazów – proponujmy alternatywy. Domowe koktajle zamiast soków z kartonu, owoce zamiast batonów, a do szkoły – kanapkę i orzechy, a nie ciastka zapakowane w wygodną saszetkę

Wierzę, iż małe zmiany naprawdę robią różnicę. A pierwszym krokiem jest uważność – i wiedza, iż cukier to nie tylko słodycze, ale cały ogrom pokus, z którym nasze dzieci – i my jako rodzice – codziennie się mierzymy.

Źródło: pomorska.pl


Idź do oryginalnego materiału