CPAP: Na czym polega leczenie obturacyjnego bezdechu podczas snu

leczeniewdomu.pl 1 rok temu

Aparat CPAP pomaga w leczeniu obturacyjnego bezdechu podczas snu. Jak działa urządzenie i na czym polega opieka nad pacjentem w trakcie trwania terapii?

Według statystyk obturacyjny bezdech senny dotyka co czwartego mężczyznę i co 10 kobietę. Często jest bagatelizowany, podczas gdy potrafi naprawdę mocno dać się we znaki nie tylko samemu choremu, ale i osobom zamieszkującym z nim pod jednym dachem.

CPAP odtwarza drożność dróg oddechowych

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego polega de facto na odtworzeniu ciągłości, drożności dróg oddechowych. Istotą choroby jest bowiem ich zapadanie się podczas snu. Najczęściej drogi oddechowe zapadają się na poziomie gardła. W terapii ciężkiej i umiarkowanej formy tego schorzenia wykorzystuje się aparaty utrzymujące dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, tzw. CPAP.

To dotąd najskuteczniejsza terapia zapobiegająca obturacyjnemu bezdechowi sennemu, polecana przez towarzystwa naukowe. Jej zaletą jest ponadto nieinwazyjność i bezbolesność.

Aparaty CPAP dzielimy na:

  • tzw. sztywne aparaty CPAP
  • aparaty autoCPAP
  • modele półautopmatyczne, wersje pośrednie.

Jak działa aparat CPAP

Najprościej to ujmując, działanie urządzenia polega na skondensowaniu powietrza z otoczenia, a następnie podaniu go dzięki rury przez maskę, którą nosi pacjent. Urządzenie – w zależności od modelu – podaje pacjentowi indywidualnie dobrane ciśnienie lub zakres ciśnień i utrzymuje drożność górnych dróg oddechowych dzięki utrzymywanego w nich słupa powietrza. Zarówno wartość ciśnienia powietrza, jak również samą maskę pacjentowi dobiera się indywidualnie.

Dobrze dobrana maska czyni leczenie bardziej komfortowym

Do dyspozycji pacjenta dotkniętego obturacyjnym bezdechem sennym są maski:

  • nosowe
  • nosowo-ustne

Każdy model występuje w kilku rozmiarach. Jak wybrać adekwatną? Niektóre podmioty wypożyczają aparat z zestawem kilku różnych masek na kilka dni. Wówczas pacjent może je przetestować i ostatecznie wybrać tę, w której czuje się najbardziej komfortowo.

Zdalny nadzór nad leczeniem

Pierwsze dni, gdy aparat jest ustawiany do konkretnych preferencji pacjenta cenne są również dane z pulsoksymetru – urządzenia, które mierzy wysycenie krwi tlenem. Jest ono potrzebne w celu monitorowania przebiegu terapii. Lekarz może zdalnie, z tzw. chmury, dowiedzieć się o przebiegu terapii i – ewentualnie – zdalnie zmienić ustawienia urządzenia. Aparaty CPAP wyposaża się w modem, za pomocą którego one same komunikują się z chmurą.

Lekarz w leczeniu bezdechu

Po miareczkowaniu ciśnienia aparatem CPAP, pacjent wraca na wizytę, gdzie z lekarzem specjalistą omawia wyniki. jeżeli są ku temu wskazania, wizytę kończy wypisanie wniosku do NFZ na wyroby medyczne, który uprawnia do refundacji aparatu.

To jednak nie kończy kontaktów z lekarzem. Po zakwalifikowaniu do terapii i rozpoczęciu leczenia obturacyjnego bezdechu sennego pacjent w pierwszym roku przychodzi na wizyty kontrolne, po trzech, sześciu

Po zakwalifikowaniu do terapii potrzebne są wizyty kontrolne, w pierwszym roku, po trzech, sześciu miesiącach, a następnie wystarczy raz na rok. Natomiast na refundację pacjent może liczyć raz na 5 lat.

Na wizytę pacjent może przynieść kartę pamięci urządzenia. Lekarz może odczytać z niej dane i ewentualnie zmienić ustawienia aparatu CPAP. Dotąd nie wykryto innej równie skutecznej terapii obturacyjnego bezdechu sennego.

Korzyści z leczenia obturacyjnego bezdechu sennego

Aparaty CPAP :

  • likwidują bezdechy i zaburzenia oddechowe
  • wpływają na powikłania OBS, takie jak zaburzenia krążenia,
  • zmniejsza się ciśnienie krwi,
  • poprawia frakcja wyrzutowa serca,
  • zmniejsza się częstość nawrotów migotania przedsionków zwłaszcza u osób po kardiowersji elektrycznej
  • pacjent odczuwa poprawę samopoczucia,
  • nie doświadcza porannych bólów głowy
  • budzi się wyspany,
  • poprawia się jego koncentracja i pamięć
  • zmniejsza się senność dzienna

Alternatywą wobec terapii aparatem CPAP są zabiegi laryngologiczne i zabiegi z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej.

Pacjenci z nadwagą otyłością powinni zredukować masę ciała.W niektórych przypadkach zaleca się przeprowadzenie także konsultacji bariatrycznej i ewentualnie zabiegów z zakresu chirurgii bariatrycznej.

Źródła:
  1. https://www.youtube.com/embed/8VE4TwanGW8

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. o ile Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook,

Idź do oryginalnego materiału