Tegoroczne Sympozjum ESKULAP odbyło się 30 listopada w formule hybrydowej. Organizatorem wydarzenia była Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL. sympozjum można było uczestniczyć stacjonarnie w Lublinie bądź online dzięki platformie ClickMeeting.
Motto misyjne spotkania brzmiało: Zainicjować współpracę i nakierować efekty prac na rozwiązanie aktualnych problemów ludzi.
Uczestnicy czynni Sympozjum przedstawili wyniki prac naukowo-badawczych oraz przeglądowych. Poza tematyką z zakresu nauk farmaceutycznych mogliśmy zapoznać się z najnowszymi doniesieniami z zakresu nauk biochemicznych czy biotechnologicznych.
– XI Ogólnopolskie Sympozjum Biomedyczne ESKULAP było inspirującym i owocnym wydarzeniem. Z pewnością przyczyni się do ustanowienia nowych lub też weryfikacji obranych wcześniej kierunków badań – skomentował Maciej Świtalski, członek Komitetu Organizacyjnego.
MGR.FARM objął to wydarzenie patronatem medialnym.
Wystąpienia gości honorowych
Swoją obecnością na Sympozjum zaszczycili goście honorowi – eksperci w dziedzinie zdrowia. Dzięki ich uprzejmości mogliśmy wysłuchać bardzo interesujących wystąpień. Praktycznymi poradami dla personelu i rodziny w sprawowaniu opieki nad umierającym podzieliła się dr hab. Bożena Baczewska z Katedry Interny z Zakładem Pielęgniarstwa Internistycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. O medycynie opartej na obrazowaniu opowiedziała prof. dr hab. Edyta Szurowska z II Zakładu Radiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Rozwiązania z zakresu nowoczesnej diagnostyki i leczenia złośliwych nowotworów wewnątrzgałkowych u dorosłych przedstawiła prof. dr hab. Bożena Romanowska-Dixon z Katedry Okulistyki Uniwersytet Jagiellońskiego. Z kolei dr hab. n. med. Jacek Drobnik z Zakład Patofizjologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi omówił regulacyjny wpływ bodźców natury fizycznej na włóknienie serca.
fot. materiały organizatora
Co w nauce piszczy?
Kilka wystąpień uczestników czynnych objęło tematy bliskie farmaceutom. Zachęcamy do zapoznania się z podejmowaną tematyką poprzez lekturę książki abstraktów.
Poniżej wybrane cytaty z abstraktów:
Temat wystąpienia ustnego: Modyfikacja liposomalnej doksorubicyny poprzez inkorporację związków pochodzenia roślinnego w terapii potrójnie ujemnego raka piersi
„Kombinacje liposomalnej doksorubicyny wraz ze związkami pochodzenia roślinnego wykazały wzmocnioną skuteczność działania cytotoksycznego na komórki nowotworowe, dając szansę na ich możliwe wykorzystanie w leczeniu najbardziej agresywnego rodzaju raka piersi – potrójnie ujemnego raka piersi.”
Temat wystąpienia ustnego: Rozwój formulacji dla leków biologicznych będących przeciwciałami monoklonalnymi
„Leki te podaje się pacjentom zwykle dożylnie lub podskórnie, dlatego bufor formulacyjny musi z jednej strony zapewniać stabilność białka, z drugiej zaś strony nie może powodować dyskomfortu pacjenta podczas przyjmowania leku. Idealny bufor formulacyjny to taki, który ogranicza lub wręcz uniemożliwia powstawanie from utlenionych, agregatów, cząstek sub-widocznych oraz chroni białko przed zmianą stosunku wariantów ładunkowych, jednocześnie nie komplikując procesu wytwarzania produktu gotowego oraz nie utrudniając przygotowania dawki przez personel medyczny.”
Temat posteru naukowego: Aktywność eugenolu, karwakrolu i tymolu w kombinacjach wobec metycylinowrażliwych i metycylinoopornych szczepów Staphylococcus aureus
„Związki cechowały się zbliżoną aktywnością przeciwgronkowcową (MIC = 0,5-2 mg/mL). Połączenie tymolu z eugenolem (ƩFIC = 0,37) oraz tymolu z karwakrolem (ƩFIC = 0,18) charakteryzowało się synergizmem wobec S. aureus ATCC 29213 (MSSA).”
Temat posteru naukowego: Zastosowanie obrazowania hiperspektralnego do oceny stabilności antybiotyków w stałej doustnej postaci leku
„Analiza widm hiperspektralnych może być przydatna do oceny stabilności stałej doustnej postaci leku. Wykazano zmiany w homogeniczności badanych tabletek po narażeniu na niekorzystne warunki przechowywania, w tym promieniowanie UV.”
W imieniu organizatora dziękujemy za udział!