Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w 2023 r. do jednostki wpłynęło o 8,7% więcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania niż w roku 2022. W całym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z tym związanych.
Coraz więcej zwolnień
– Tylko w ubiegłym roku lekarze w całym kraju wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 26 mln dni absencji chorobowej. Dla porównania rok wcześniej wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej. Do tej grupy chorobowej zaliczana się między innymi depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości, reakcje na ciężki stres i wiele innych – poinformowała Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Jak informuje ZUS, w 2023 r. z powodu rekcji na ciężki stres wystawiono niemal 477,6 tys. zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 8 mln 855 tys. dni absencji chorobowej, z powodu epizodów depresyjnych – 246 tys. zwolnień, co skutkowało 5 mln 137 tys. dni absencji chorobowej, a z powodu innych zaburzeń lękowych 246 tys. co przełożyło się na 4 mln 765 tys. dni absencji chorobowej.
Najwięcej zwolnień lekarskich wystawiono w marcu – 121,2 tys., wrześniu – 125,4 tys. i październiku – 128,3 tys. Najmniej wystawiono w lutym – 107 tys.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie
Od 2018 r. lekarze wystawiają zwolnienia lekarskie w systemie online. Co więcej, lekarze, którzy odbywają wizyty domowe, również mogą wystawić taki dokument w systemie online. Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) ułatwiają nie tylko lekarzowi pracę, jak również pacjentowi. Chory może pobrać dokument poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE), logując się za pośrednictwem profilu zaufanego, elektroniczną bankowość lub wykorzystując podpis elektroniczny.
Źródło: PAP, ZUS