Co zrobić, żeby niemowlę spało całą noc?

fizjoterapeuty.pl 1 rok temu

Rodzice często zastanawiają się, co zrobić, żeby niemowlę spało całą noc. Często są wyczerpani i zdenerwowani, zwłaszcza gdy muszą budzić się do dziecka kilkakrotnie w ciągu nocy. Usypianie niemowlęcia wbrew pozorom nie jest trudne. Należy jedynie wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę i jakie domowe, sprawdzone metody zastosować.

Co zrobić, żeby niemowlę spało całą noc?

Istnieje wiele sposobów na usypianie dziecka w taki sposób, aby przespało całą noc. W pierwszej kolejności należy poświęcić mu dużo uwagi przed snem i zadbać o atmosferę w pokoju dziecięcym. Bardzo dobrze sprawdza się:

  • otulenie niemowlęcia dość ciasno kocykiem złożonym w trójkąt lub włożenie go do śpiworka (rożka);
  • zaciemnienie pomieszczenia i wyciszenie w celu ograniczenia dopływu bodźców (wyłączenie źródeł światła i dźwięku, szczelne zasłonięcie okien);
  • pozostanie przez cały czas przy dziecku, aż do momentu jego uśnięcia np. tulenie, lekkie kołysanie połączone z dźwiękiem „sz….sz…sz..” (ewentualnie skorzystanie ze źródeł białego szumu), poklepywanie po pleckach w tempie bicia serca.

Jeśli niemowlę zostanie położone do łóżeczka jeszcze zanim zdąży zasnąć, będzie płakało z powodu zmiany w stałych dotychczas czynnościach. jeżeli tak się stanie, można ponownie wziąć dziecko na ręce i rozpocząć usypianie bądź można przeczekać płacz, cały czas będąc przy nim i nucąc kołysankę, jednak bez wyjmowania go z łóżeczka. Po pewnym czasie niemowlę zaakceptuje zmianę.

Przede wszystkim nie wolno złościć się na dziecko, podnosić głosu czy wykazywać zniecierpliwienia. Maluch bardzo gwałtownie to wyczuje i rozbudzi się, w efekcie czego usypianie stanie się wręcz niemożliwe. Dbając o spokojną atmosferę, usypianie przebiega znacznie szybciej i sprawniej.

Karmienie niemowlęcia a sen w nocy

Młodsze niemowlę często nie przesypia całej nocy w związku z potrzebą jedzenia. Uważa się, iż niemowlę powinno być karmione w nocy 1 raz, dlatego jeżeli się wybudza, należy zastanowić się, czy może nie jest głodne. Wówczas trzeba spokojnie, w milczeniu, nakarmić je i ponownie położyć do łóżeczka. Wskazówki:

  • nie rozmawiaj głośno do dziecka;
  • nie włączaj światła, jedynie lampkę o stłumionym świetle, znajdującą się na drugim końcu dziecięcego pokoju;
  • nie wyjmuj dziecka z łóżeczka do karmienia (jeśli karmisz butelką);
  • jeśli karmisz piersią – po zakończeniu karmienia odczekaj chwilę delikatnie kołysząc dziecko, aż ponownie nie zaśnie.

Po takim przebiegu karmienia istnieje bardzo duża szansa, iż dziecko prześpi już do rana bez zbędnego wybudzania się.

Zobacz również: Jak długo powinien spać noworodek?

Gdzie powinno spać niemowlę?

Dojrzałość do spania w oddzielnym pokoju dzieci osiągają w różnym wieku i nie zależy to wyłącznie od wychowania, ale także od ich adekwatności psychofizycznych. W przypadku dzieci wrażliwych, o wysokim poziomie lęku, próby kładzenia w oddzielnym pokoju będą kończyć się silnym niepokojem. Sen stanie się niespokojny, a niemowlęta będą budzić się w nocy z płaczem. Aby tego uniknąć, w pierwszych miesiącach życia warto umieścić łóżeczko w sypialni rodziców. jeżeli jednak chcemy uczyć dziecko oddzielnego spania, po ułożeniu go w łóżeczku (we własnym pokoju dziecięcym) jedno z rodziców powinno towarzyszyć mu podczas zasypiania, stopniowo skracając czas pobytu z każdą kolejną nocą. Można również początkowo zostawiać zapaloną lampkę, która musi generować przyciemnione, delikatne i ciepłe światło. Najlepiej, aby stała w oddali od łóżeczka.

Należy także pamiętać, iż nie ma jednej, uniwersalnej zasady radzenia sobie z problemem snu
niemowlęcia. Szukanie odpowiedniej metody usypiania dziecka w nocy odbywa się na zasadzie prób i błędów.



Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Idź do oryginalnego materiału