Co z oddłużeniem szpitali?

termedia.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Marta Marchlewska/Kancelaria Senatu


Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny odpowiedział na interpelację, w której spytano, co z zapowiadanym przez polityków koalicji rządzącej oddłużeniem szpitali.

Pytanie
– W ostatnich latach w tej chwili rządząca koalicja wielokrotnie krytykowała działania poprzedników, to jest rządu premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczące ochrony zdrowia, zapowiadając między innymi oddłużenie szpitali – zwróciła uwagę w interpelacji do przedstawicieli resortu zdrowia była wiceminister zdrowia, posłanka Prawa i Sprawiedliwości Józefa Szczurek-Żelazko.

Zadała przy tym cztery pytania:
– na jakim etapie są prace związane z przygotowaniem programu oddłużenia szpitali?
– kiedy planowane jest oddłużenie?
– czy wszystkie szpitale będą mogły skorzystać z pomocy?
– czy przewidywane są jakieś mechanizmy wsparcia dla szpitali, które się nie zadłużają?

Odpowiedź
Odpowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

– Złożoność procesów restrukturyzacyjnych, które niekiedy mogą dotyczyć istotnej zmiany w funkcjonowaniu organizacji zarówno w obszarze strategicznym, jak i operacyjnym, wymaga szerokiego i kompleksowego podejścia. Identyfikacja działań koniecznych do tworzenia optymalnych rozwiązań w podmiotach o różnorodnej strukturze i sposobie funkcjonowania wskazuje ponadto na złożoność prac oraz konieczność kompleksowej oceny i analizy. Dlatego też przygotowanie odpowiednich i skutecznych rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji finansowej szpitali, w tym stosownych instrumentów będących odpowiedzią na problem zwiększającego się w ostatnich latach zadłużenia, wymaga szczegółowych prac analitycznych – odpisał na interpelację.

– Przeprowadzenie kompletnych procesów restrukturyzacyjnych mających na celu wzrost efektywności w różnych obszarach funkcjonowania podmiotów leczniczych jest działaniem długoterminowym. Wymagającym tworzenia i realizacji procesów o wartości dodanej dla wszystkich uczestników tychże inicjatyw, co związane jest z rozległością procesów naprawy oraz systematycznymi i długofalowymi działaniami w tym zakresie. Jednocześnie skuteczność i trwałość procesów restrukturyzacyjnych są wypadkową determinacji i zaangażowania jego uczestników – zarówno na etapie projektowym, jak i realizacji – oraz uzależnione są od wyboru optymalnych rozwiązań. Oddłużenie podmiotów leczniczych wymaga zatem globalnego działania i publicznego zaangażowania – wyjaśnił wiceminister Konieczny, podkreślając, iż „procesy naprawcze winny predysponować do działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa ekonomicznego podmiotów w perspektywie długiej, stanowiąc tym samym o konieczności działań trwałych, a nie tzw. prostego oddłużenia”.

– Albowiem bez zmiany sposobu funkcjonowania podmiotów leczniczych efektywność wydatkowania przekazanych środków może być znikoma – dodał.

– Warto zaznaczyć, iż działania i decyzje dotyczące restrukturyzacji podmiotów leczniczych będą tworzone w dialogu. Dlatego szczególnie istotne będzie – w prowadzonych przez resort konsultacjach – poznanie perspektywy zainteresowanych stron w stosunku do przedstawionego kształtu i kierunku projektowanych rozwiązań – podkreślił.

– Mając to na uwadze, uprzejmie informuję, iż w Ministerstwie Zdrowia projektowane jest przeprowadzenie prac analitycznych mających na celu opracowanie kompleksowych i systemowych rozwiązań dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych. Wypracowane koncepcje stanowić będą podstawę dalszych działań zmierzających do realizacji wytyczonych celów, które będą odpowiadały realnym i rzeczywistym potrzebom w tym zakresie – podsumował Konieczny.

Udostępniamy pismo wiceministra w całości.

Idź do oryginalnego materiału