Orzo powstaje z pszenicy durum. Określany też jako makaron ryżowy, chociaż nie ma nic wspólnego z ryżem oprócz charakterystycznego kształtu. Mały rozmiar, łatwe gotowanie i konsystencja sprawiają, iż tak chętnie używany jest do przyrządzania sałatek, które oryginalnie miały ryż na liście składników.
Makaron orzo – adekwatności
Mąka pszenna durum, która jest podstawowym składnikiem makaronu orzo zawiera witaminy z grupy B i E oraz kwas foliowy. Jest bogata w potas, cynk, żelazo i mangan. Cechuje ją duża zawartość błonnika, zalecana jest więc osobom, które dbają o linię lub stosują dietę redukcyjną.
Jak gotować makaron orzo?
Gotując ten typ makaronu najlepiej przestrzegać zaleceń producenta i pilnować, żeby go nie rozgotować. Do sałatek najlepiej smakuje ten ugotowany, jak mówią Włosi „al dente”, czyli lekko twardy.
Sałatka z makaronem orzo to dobry wybór
Sałatka z dodatkiem makaronu orzo to dobry pomysł na pełnowartościowy posiłek. Dobrze sprawdza się jako danie na przyjęcie, ale też na lunch czy lekką kolację. Do makaronu można dodawać zarówno mięso, wędliny, jak i warzywa. Klasyk stanowi sałatka na bazie makaronu z chudą szynką.
Wypróbuj przepis na sałatkę z makaronem orzo