W ciągu dnia człowiekowi towarzyszy bardzo wiele różnych emocji. Czasami w jednej chwili można poczuć ich jednocześnie choćby kilka. Warto przyjrzeć się co dokładnie je wywołuje, aby lepiej poznać siebie i lepiej radzić sobie z emocjami, zwłaszcza tymi trudnymi. Czy warto prowadzić dzienniczek uczuć? Co to adekwatnie jest oraz jaki jest cel zapisywania emocji, które towarzyszą Ci w różnych sytuacjach? Poznaj podstawowe zasady regularnego notowania uczuć.
Co to jest dzienniczek uczuć?
Dzienniczek uczuć jest to coś w rodzaju osobistego notatnika lub pamiętnika, w którym zapisuje się osobiste spostrzeżenia dotyczące odczuwanych w ciągu dnia emocji. Dziennik uczuć powinien być prowadzony systematycznie i zawierać spis uczuć, które towarzyszyły Ci przy okazji różnych wydarzeń i sytuacji danego dnia. W SUPER-ego pacjenci często posiłkują się takim dziennikiem podczas wizyt. Dziennik uczuć i emocji pomaga przypomnieć sobie, co i kiedy dokładnie odczuwało się parę dni lub tygodni przed wizytą. Łatwiej jest wrócić do wspomnień i przeanalizować konkretne stany emocjonalne wywołane przez rozmaite zdarzenia i myśli. Szczególnie terapia uzależnień ceni sobie taki systematyczny wgląd do trudnych emocji, z którymi walczy pacjent podczas leczenia się z nałogu (np. dziennik uczuć alkoholika może dostarczyć cennych informacji na temat stanu umysłu pacjenta w trakcie odstawienia alkoholu). Warto zdawać sobie sprawę, iż emocje mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. A więcej o ich wpływie na zdrowie przeczytasz tutaj.
Jak prowadzić dzienniczek uczuć?
Poniżej kilka wskazówek na temat tego w jaki sposób najlepiej jest prowadzić dzienniczek uczuć.
- Prowadź dziennik uczuć systematycznie, aż wejdzie Ci to w nawyk. choćby jeżeli z jakichś przyczyn zdarzy Ci się pominąć któryś dzień, to nie przestawaj notować swoich emocji.
- Wyznacz sobie wieczorem kilka chwil na to, aby spokojnie usiąść i zanotować uczucia, które pojawiły się w Tobie w ciągu tego dnia. Możesz też mieć zawsze przy sobie notatnik i długopis, aby zapisywać także swoje uwagi na bieżąco.
- Najlepiej jest rozpocząć nową notatkę od dnia tygodnia oraz daty np. środa, 27 kwietnia 2022 roku.
- Notuj każde uczucie i emocje oraz dopisz obok sytuację kiedy wystąpiło dane odczucie.
- Rób podsumowania tygodniowe lub miesięczne i sprawdzaj jakie uczucia pojawiały się u Ciebie najczęściej i kiedy to się działo.
- Pisz wszystko w formie “ja”.
- Nie analizuj zbytnio i nie poddawaj tego, co zanotujesz dodatkowej obróbce intelektualnej i w żadnym wypadku nie bądź dla siebie krytyczny.
- Najlepiej nie odkładaj rozpoczęcia prowadzenia dzienniczka na później i zacznij jak najszybciej.
Jak zapisywać uczucia?
Swoje uczucia najlepiej zapisywać po prostu w formie luźnych myśli i refleksji, które pojawiają się w Twojej głowie pod koniec dnia. Przykładowo: gdy stałem w korku czułem gniew i frustrację, miałem wrażenie, iż jestem bezradny; gdy rozmawiałem z bratem czułem rozgoryczenie i smutek, kiedy zadzwoniła do mnie Ewa czułem się wdzięczny, iż pamiętała o moich urodzinach, czułem się kochany, zrelaksowany i wesoły. Dzienniczek uczuć pozwoli Ci się stać bardziej uważnym na to, co się z Tobą dzieje. Pamięć bywa zawodna, dlatego tak ważne jest, aby robić notatki. Po jakimś czasie prowadzenia dziennika, może okazać się, iż bardzo często odczuwasz jakąś negatywną emocję, gdy rozmawiasz na jakiś temat lub gdy wykonujesz określoną czynność. Wówczas warto się lepiej temu przyjrzeć. Zapisywanie uczuć sprawi, iż będziesz mógł zatrzymać się i zastanowić, co można zrobić, aby zmienić pewne rzeczy w Twoim życiu i co tak naprawdę wpływa na doświadczanie takich, a nie innych emocji w konkretnej sytuacji.
Uczucia wiążą się z Twoimi potrzebami
Emocje, które nosisz w sobie często świadczą o tym, czego potrzebujesz. Uważniejszy wgląd we własne wnętrze przy pomocy dziennika uczuć może sprawić, iż zastanowisz się bardziej nad tym, czego naprawdę oczekujesz od życia. Zdasz sobie sprawę, iż czasem choćby takie subtelne rzeczy jak zapach, drobny gest czy przeczytanie jakiegoś zdania wywołuje lawinę różnych myśli, a razem z nimi wielu emocji. Dzięki dziennikowi można lepiej poznać samego siebie, skuteczniej walczyć z uzależnieniami, a także bardziej świadomie przeżywać każdą chwilę.