Co to jest chemoza spojówek i jak wpływa na oczy?

krokdozdrowia.com 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Chemoza spojówek. Kobieta przeciera oczy.


Chemoza spojówek jest oznaką podrażnienia oka. Jest to łagodny proces zapalny, który atakuje spojówkę, prawie przezroczystą błonę, która jest najbardziej zewnętrzną powierzchnią gałki ocznej. Obejmuje zarówno twardówkę (białą część oka), jak i wewnętrzną stronę powiek.

W większości przypadków ten stan wiąże się z reakcjami alergicznymi lub infekcjami oka. Istnieją jednak inne możliwe przyczyny. Wadą jest to, iż jeżeli nie jest odpowiednio leczony, może pogorszyć i zmienić widzenie lub zdolność zamykania oka. Jak można go rozpoznać? Jak wygląda leczenie? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Na czym polega chemoza spojówek?

Chemoza spojówek to zapalenie błony śluzowej pokrywającej gałkę oczną. Według publikacji Mount Sinai Health System, jego występowanie jest związane z alergiami, infekcjami, urazami lub powikłaniami po operacji oka.

Z tego powodu nie jest to choroba jako taka, ale raczej objaw. Może wystąpić jednostronnie lub obustronnie. Co więcej, nie jest zaraźliwa i może wystąpić u osób w każdym wieku u przedstawicieli obojga płci.

Spojówka to błona wyściełająca twardówkę i wewnętrzną powierzchnię powiek. Kiedy pojawia się chemoza, podrażnienie powoduje jej puchnięcie i obrzęk. Tym samym oko przypomina duży pęcherz wypełniony płynem.

Chemoza jest zwykle ograniczona do załamania oka. Problem polega na tym, iż w wielu przypadkach proces zapalny sięga rogówki. Rogówka jest jedną z soczewek, która umożliwia prawidłowe skupienie promieni świetlnych w oku.

Kiedy spojówkę dotyka ten stan, wzrok zostaje osłabiony. Stan ten może być nawracający i przewlekły, zwłaszcza gdy jest związany z procesami alergicznymi. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie.

Chemoza spojówek – objawy

Artykuł opublikowany na łamach Vision Center wyjaśnia, iż chemoza powoduje gromadzenie się płynu w powiekach i błonie pokrywającej oczy. W rezultacie występują inne objawy, takie jak ból i swędzenie, które zwykle nasilają się podczas otwierania i zamykania oczu. Inne objawy kliniczne obejmują:

  • Łzawienie oczu
  • Nadmierne łzawienie
  • Zaczerwienienie i podrażnienie oczu
  • Podwójne widzenie
  • Rozmazany obraz
  • Uczucie w oku ciała obcego

Jeśli stan zapalny staje się ciężki, może gromadzić się tak dużo płynu, iż oko przypomina pęcherz. Niektórzy nie są w stanie całkowicie zamknąć powieki, a gdy zbliża się ona do rogówki, ostrość widzenia się pogarsza.

Myślimy, iż spodoba Ci się również ten artykuł: Leki zmieniające kolor moczu

Przyczyny chemozy spojówek

Zapalenie spojówek nie jest chorobą jako taką. Jest to reakcja zapalna, która może pojawić się z wielu powodów. Jej najczęstszymi przyczynami są:

  • Urazy oka. Są one zwykle spowodowane kontaktem z agresywnymi czynnikami, takimi jak między innymi produkty chemiczne lub cząsteczki kurzu. Również z powodu agresywnego pocierania oczu.
  • Procesy zakaźne. Istnieje zapalenie spojówek, które wnika z działalności wirusów lub bakterii.
  • Reakcje alergiczne.
  • Obrzęk naczynioruchowy. Jest to obrzęk powstający pod skórą, błonami śluzowymi i tkanką podśluzówkową.
  • Choroba Gravesa-Basedowa.
  • Problemy z tarczycą, takie jak nadczynność tarczycy.

Inne możliwe przyczyny

Czasami obrzęk spojówek jest objawem związanym z zatrzymaniem płynów. Kiedy dana osoba cierpi na ciężki obrzęk (główną przyczyną są niektóre leki), objawy mogą rozprzestrzeniać się na oko.

Chociaż rzadko, guz w okołooczodołowej części oka może powodować obrzęk spojówek. To samo dzieje się, gdy następuje zmiana w przepływie płynów ocznych. Ten stan może być choćby spowodowany przebywaniem w bardzo suchym klimacie.

Jak przebiega diagnoza?

W celu rozpoznania obrzęku spojówek konieczne jest wykonanie przez lekarza odpowiedniego badania przedmiotowego. Ponadto musi on wiedzieć, kiedy zaczęły się objawy, jakie inne objawy się pojawiły, czy wystąpił czynnik wyzwalający itp.

Najlepiej, aby badanie przeprowadził okulista. Gołym okiem widać zaczerwienienie twardówki lub wewnętrznej strony powiek. Ponadto bardzo charakterystycznymi objawami są łzawienie i obrzęk worka spojówkowego.

Leczenie chemozy spojówek

Leczenie chemozy spojówek będzie zależeć od przyczyny. Dlatego tak ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy. W przeciwnym razie stan może się pogorszyć i wpłynąć na wzrok lub może nawrócić i stać się przewlekły.

W większości przypadków wystarczy odpowiednie leczenie. Gdy przyczyną jest infekcja bakteryjna, taka jak bakteryjne zapalenie spojówek, zwykle przepisuje się antybiotykowe krople do oczu. jeżeli jest pochodzenia wirusowego, stosuje się inne rodzaje kropli do oczu.

We wszystkich przypadkach zaleca się stosowanie zimnych okładów na oczy. Gdy stan chorobowy spowodowany jest reakcją alergiczną, można zastosować leki przeciwhistaminowe. Są to leki, które w wielu przypadkach są dostępne bez recepty i zmniejszają reakcję organizmu na dany alergen.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak chronić oczy przed zimnem?

Chemoza spojówek – czy można zapobiec?

Chociaż nie zawsze jest to możliwe, w wielu przypadkach można zapobiec chemiozie spojówek. Na przykład, zapobiegając kontaktowi oczu z czynnikami agresywnymi lub zakaźnymi.

Ważne jest, aby używać ochrony oczu zawsze, gdy znajdujesz się w „niebezpiecznym” środowisku, na przykład w miejscach, gdzie jest bardzo wietrznie i cząsteczki mogą dostać się do oczu.

Aby uniknąć infekcji, ważne jest, aby nie dotykać oczu brudnymi rękami. Odradza się również dzielenie się produktami kosmetycznymi czy zaniedbywanie soczewek kontaktowych.

Alergicy powinni starać się trzymać z dala od substancji wywołującej reakcję. jeżeli nie, warto mieć przy sobie leki przeciwhistaminowe, aby spowolnić reakcję, gdy się pojawi.

O czym warto pamiętać

Chemoza spojówek to stan, który często powoduje ból, obrzęk oka, niemożność zamknięcia oka, a choćby zniekształcone widzenie. W większości przypadków wiąże się to z reakcjami alergicznymi lub infekcjami.

Chociaż stan zwykle jest łagodny, ważne jest, aby zawsze skonsultować się ze specjalistą, gdy pojawią się objawy. Następnie w zależności od przyczyny można ustalić odpowiednie leczenie.

Idź do oryginalnego materiału