Termin brainspotting pochodzi od angielskiego słowa brainspot i dosłownie oznacza „punkt mózgowy”. Jest to innowacyjna metoda psychologicznej terapii. Stosowana jest ona u osób z lękami, zaburzeniami, czy fobiami. Pomaga w leczeniu emocjonalnych ran spowodowanych traumatycznymi wydarzeniami.
Technikę tę odkrył w 2003 roku doświadczony psychoterapeuta David Grand. Praktykując terapię EMDR ze swoimi pacjentami, zauważył, że, ograniczenie ruchów gałek ocznych jego pacjentów, pomogło im lepiej przetworzyć traumatyczne doświadczenia z przeszłości.
Tak właśnie powstał brainspotting. Metoda skupiająca się na łączeniu reakcji emocjonalnych i fizycznych, których doświadczają ludzie z traumatycznymi wydarzeniami, które miały miejsce w przeszłości. Głównym celem tej metody jest zidentyfikowanie „punktu mózgowego” i uwolnienie zablokowanych emocji, związanych z traumatycznym przeżyciem.
Gdy traumatyczne doświadczenia są „zablokowane” w mózgu…
Każde stresujące doświadczenie, czy przeżycie, które uważamy za zagrożenie dla naszego dobrego samopoczucia, może stać się traumą. Jednak bardziej powszechne jest rozumienie traumy, jako trudnej sytuacji, z którą trzeba było się zmierzyć samotnie, bez wsparcia. Brak pomocy w tej danej chwili nie pozwolił na przetworzenie tych negatywnych doświadczeń i zintegrowanie ich z naszą historią życia. Trauma żyje w doświadczeniu, nie w wydarzeniu. Uruchamia się w różnych sytuacjach życiowych oraz wpływa na naszą równowagę emocjonalną i fizyczną. Biorąc pod uwagę, iż wiele z tych doświadczeń ma charakter sensoryczny i niewerbalny, często nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami wszystkiego, co się wydarzyło. I nad tym zapanować. Wtedy z pomocą przychodzi brainspotting.
Co to jest „punkt mózgowy”?
„Punkt mózgowy” to nic innego jak określone położenie oka, związane z aktywacją obwodu neuronalnego w mózgu. Odpowiada on za przechowywanie informacji o naszym życiu. W niektórych przypadkach informacja ta odpowiada traumatycznemu wspomnieniu, które może być obrazem, emocją lub po prostu doznaniem cielesnym. Biorąc pod uwagę, iż kora wzrokowa wydaje się odgrywać istotną rolę w urazach, które nie zostały przetworzone, nie jest niczym dziwnym, iż dostęp do traumatycznych treści można uzyskać właśnie dzięki oczu. W rzeczywistości oko ma około 125 milionów komórek nerwowych, wrażliwych na światło, które pozwalają mózgowi „widzieć”. Jednak punkt mózgowy to nie tylko jedno miejsce w mózgu. Jest to raczej aktywna sieć, która prowadzi do głębokiego uwolnienia problemu. Punkt mózgowy działa trochę jak brama do całego przechowywanego i zablokowanego bagażu wspomnień i doświadczeń z przeszłości.
Pacjent, utrzymując wzrok w określonej pozycji, sprzyja skupieniu aktywności neuronalnej. Może prowadzić to do głębszego przetworzenia poznawczego i emocjonalnego traumy. Skoncentrowana pozycja oczu pozwala mózgowi przestać skanować zewnętrzne zagrożenia i zamiast tego wewnętrznie zidentyfikować oraz zatrzymać się na nierozwiązanym problemie.
Czego można się spodziewać w trakcie i po brainspottingu?
Brainspotting to innowacyjna terapia, która pomaga przetworzyć i rozwikłać zablokowane oraz dotąd nierozwiązane problemy. Wykorzystuje naturalne zdolności mózgu do samoleczenia i samoreorganizacji. Opiera się na założeniu, iż to, gdzie patrzysz, wpływa na to, jak się czujesz i stwierdza, iż pozycja oczu koreluje z nieświadomymi, emocjonalnymi doświadczeniami. Kiedy skupiasz się na pozycji oczu, związanej z niepokojącym problemem, uwalniasz emocjonalny i fizyczny stres z nim związany. W tym czasie mózg ma okazję do rozwikłania sytuacji. Terapia brainspottingu wspomaga więc przetworzenie negatywnych doświadczeń i przetrenowanie reakcji emocjonalnych. Mózg ponownie się stabilizuje, pobiera zasoby i adekwatnie się restartuje.
W jakich przypadkach sprawdza się brainspotting?
Brainspotting jest bardzo przydatnym narzędziem do radzenia sobie z różnymi zaburzeniami. Zwłaszcza tymi, w których pojawiają się połączone elementy fizyczne i emocjonalne. Wykazano, iż ta technika jest skuteczna w przypadku zaburzeń i problemów między innymi takich jak:
- trauma o charakterze emocjonalnym lub fizycznym, taka jak wypadki i urazy
- zespół stresu pourazowego
- zespół chronicznego zmęczenia
- zaburzenia lękowe, ataki paniki
- fobie
- fibromialgia i przewlekły ból
- zaburzenia kontroli impulsów i agresji
- zespół deficytu uwagi i nadpobudliwości ruchowej
- zaburzenia mówienia
- koszmary
- izolacja
Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Specjalizujemy się w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez kobiety z podejściem uwzględniającym ich perspektywę. Psychoterapię online z Your Voice możesz rozpocząc klikając tutaj: Zapisz się na terapię.