Co stosować na ból głowy u dziecka?

leki.pl 1 rok temu

Co może oznaczać ból głowy u dziecka?

Ból głowy jest jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości przez dzieci i młodzież. Bywa reakcją organizmu na zbyt małą dawkę snu, przemęczenie, stres. Często pojawia się, gdy mały pacjent jest odwodniony i gdy nie spożywa regularnych posiłków. Bardzo często ból głowy towarzyszy infekcjom.

U nastolatków może pojawić się migrenowy ból głowy, poprzedzony aurą czuciową lub wzrokową. Trzy razy częściej doświadczają go dziewczyny niż chłopcy. U pacjentów z wadami rozwojowymi, guzami mózgu, padaczką i innymi schorzeniami neurologicznymi ból głowy jest częstym objawem. Każdy przypadek bólu głowy powinien być poddany analizie. Niekiedy może być niegroźnym symptomem, a czasem może świadczyć o poważnej chorobie.

Kiedy ból głowy powinien niepokoić?

Gdy objawy są nietypowe, różnią się od dotychczas występujących, są mocno nasilone i towarzyszą im inne dodatkowe symptomy. W takiej sytuacji należy zasięgnąć porady lekarza.

Należą do nich:

  • zaburzenie widzenia;
  • ograniczenie pola widzenia;
  • światłowstręt;
  • silne nudności i wymioty;
  • objawy neurologiczne (zaburzenia mowy, słuchu, ruchu i czucia);
  • gorączka, sztywność karku;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • drgawki.

Gdy któreś z objawów wystąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy ból głowy może wystąpić po urazie?

Często ból głowy jest wynikiem doznanego urazu (upadku, silnego uderzenia). Mogą towarzyszyć mu zaburzenia widzenia i wymioty. Niepokojące objawy korzystnie jest skonsultować z lekarzem. Niekiedy jest potrzebna konsultacja neurologiczna i odpowiednie badanie.

Jakie są rodzaje bólu głowy u dzieci?

Idiopatyczna ból głowy

Najczęściej stwierdzanym bólem u dzieci jest idiopatyczny ból głowy. Do niego zaliczamy: napięciowy ból głowy oraz migrenę z aurą (zazwyczaj z jej odmianą wzrokową lub czuciową).

Napięciowy ból głowy

Napięciowy ból głowy charakteryzuje się uczuciem obustronnego ściskania i ucisku. Występuje jako ból od łagodnego do umiarkowanego, nie jest pulsujący. Wysiłek fizyczny czy zwiększona aktywność może prowadzić do jego nasilenia. Zwykle towarzyszą mu nudności, nie są one jednak silne i nie prowadzą do wymiotów. W badaniu diagnostycznym stwierdza się nadmierną tkliwość mięśni szyi i karku. Ten rodzaj bólu głowy może towarzyszyć depresji, a także stanom lękowym.

Migrenowy ból głowy

Migrena to silny, jednostronny, pulsujący ból głowy. Zwykle pojawia się stopniowo, nie nagle. Może być poprzedzony wystąpieniem aury, czyli dodatkowych objawów, obejmujących najczęściej zaburzenia wzroku. Dziecko jest wrażliwe na głośne dźwięki, zbyt jasne światło. Ukojenie daje odpoczynek w pozycji leżącej, w zaciemnionym pokoju. Migrenowy ból głowy w odróżnieniu od napięciowego utrudnia i zwykle uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Atak migreny może trwać choćby do 72 godzin.

Jak postępować, gdy głowa boli codziennie?

W takim przypadku należy udać się do lekarza. Pojawiający się codziennie ból głowy może sugerować początek infekcji lub poważną chorobę, którą trzeba adekwatnie zdiagnozować, by podjąć adekwatne leczenie.

Co stosować na ból głowy u dziecka?

Bezpiecznymi lekami na ból głowy u dziecka jest ibuprofen i paracetamol.

Co na ból głowy u dziecka?

Paracetamol

Jak działa paracetamol?

Ze wszystkich dostępnych leków przeciwbólowych za najbardziej bezpieczny uważany jest paracetamol. Jest to lek działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Paracetamol hamuje COX (prawdoodobnie jego izoformę COX-3), czyli izoenzym, który znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym. W wyniku zahamowania szlaku COX, zmniejszona jest synteza prostaglandyn, które są odpowiedzialne za wywołanie bólu i gorączki.

Kiedy można stosować paracetamol u dzieci?

Paracetamol można zastosować w przypadku bólu głowy, spowodowanego infekcją, ale także w przypadku migreny czy napięciowego bólu głowy. Oprócz tych wskazań lek można zastosować w infekcji, której towarzyszy gorączka oraz bólu zęba czy ucha. Posiłek spożyty bezpośrednio przed podaniem leku, może zmniejszyć i opóźnić jego wchłanianie.

Jak dawkować paracetamol?

Lek stosuje się w dawce od 10 do 15 mg/kg masy ciała.

Jakie działania niepożądane mogą się pojawić?

Niekiedy mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uczucie pełności w nadbrzuszu, rzadko dochodzi do zmian w obrazie krwi (agranulocytoza), a bardzo rzadko do objawów nadwrażliwości.

U dzieci stosujących jednoczesnie aspirynę, czyli kwas acetylosalicylowy (który nie powinien być stosowany u dzieci do 12. roku życia ze względu na niebezpieczny dla zdrowia zespół Reya), może dochodzić do reakcji alergicznej krzyżowej, groźnej dla zdrowia małego pacjenta.

Preparaty

Apap direct saszetki, Apap forte zawiesina, Paracetamol forte, Pedicetamol krople, Paracetamol czopki, Efferalgan czopki

Ibuprofen

Jak działa ibuprofen?

Jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także przeciwgorączkowym. Jest inhibitorem izoenzymu cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2). Działa poprzez hamowanie wydzielania składników prozapalnych, odpowiedzialnych m.in. za czucie bólu. Jednocześnie zablokowanie izoenzymu COX powoduje zwiększenie działań niepożądanych leku, głównie przez zablokowanie syntezy cytoprotekcyjnych prostaglandyn.

Czy ibuprofen sprawdzi się w bólu głowy u dziecka?

Tak, to silny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który można zastosować w infekcjach, przebiegających z gorączką i bólem głowy. Wskazaniem jest także ból gardła, ból mięśni i stawów, ból zęba i ucha. Jego dawka u dzieci to 10 mg/kg masy ciała u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Lek powinien być stosowany w odstępach 4-6 godzin pomiędzy kolejnymi dawkami. Jest lekiem dostępnym bez recepty.

Preparaty

Ibum zawiesina, Ibuprom 200mg tabletki, Nurofen Forte zawiesina

Jakie są inne sposoby zmniejszania bólu głowy u dzieci?

Dobrą alternatywą dla mniej nasilonego bólu głowy u małych pacjentów jest chłodny okład na czoło lub skroń. Chłodzący kompres daje ulgę i zmniejsza odczuwanie bólu. W aptece są gotowe żelowe kompresy chłodzące, które schładza się w lodówce lub zamrażarce i przykłada do głowy. Zwykle są one wielokrotnego użycia i nadają się również do ogrzania ciała (najczęściej przez zanurzenie w ciepłej wodzie). Gotowe “plastry” do naklejenia na czoło lub okolice skroni.

Zwykle zawierają mentol, nie zawierają za to żadnych substancji działających przeciwbólowo. Mentol daje uczucie chłodzenia. Dobrze sprawdzają się w podróży, gdyż nie wymagają pozycji leżącej. Należy jednak pamiętać, iż skuteczne są tylko przy mniej nasilonych objawach bólu głowy.

Preparaty: Apap Ice plaster

Jakie są domowe sposoby zmniejszające ból głowy?

Bardzo często odpoczynek i sen sprzyja ustąpieniu bólu. Warto zapewnić dziecku ciszę, spokój, zaciemniony pokój, aby mogło odpocząć i zregenerować organizm.

Odpowiednia dawka świeżego powietrza też korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Dobrana do wieku i możliwości dziecka aktywność fizyczna też jest niezmiernie ważna, by radzić sobie ze stresem i napięciem, który może skutkować bólem głowy.

Techniki relaksacyjne i spokojny oddech u młodzieży też mogą sprawdzić się w pokonywaniu bólu głowy.

Mniejszym dzieciom niezbędna będzie obecność rodzica, który czuwa i ukoi niepokój związany z bólem.

Podsumowanie

Na ból głowy jest wiele sposobów. Ich dobór zależy od wieku dziecka, nasilenia objawów i przyczyn bólu. Każdemu przypadkowi bólu głowy należy się przyjrzeć i nie bagatelizować objawów. Nagły, silny, nietypowy i nieustępujący ból jest zawsze wskazaniem do zasięgnięcia opinii lekarza, by wykluczyć niebezpieczne choroby i zapobiec ich skutkom.

Idź do oryginalnego materiału