Co rano budzisz się niewyspana i drażliwa? Zwróć uwagę, w jakiej pozycji śpisz. "Najmniej korzystna"

kobieta.gazeta.pl 13 godzin temu
Zdjęcie: Jaka jest najgorsza pozycja do spania? Fot. brizmaker / iStock


Zdrowy sen ma ogromny wpływ nie tylko na kondycję fizyczną, ale także psychiczną. Nic dziwnego, skoro 30 proc. życia spędzamy w łóżku. Odpowiednia długość snu to jednak nie wszystko. Istotne jest bowiem to, jak śpisz. Ułożenie ciała zależy od preferencji, ale eksperci mówią jasno. Jaka jest najgorsza pozycja do spania?
Wydawać by się mogło, iż bezproblemowa poranna pobudka zależy przede wszystkim od pory zaśnięcia i długości nocnej regeneracji. Okazuje się jednak, iż na wyspanie i zdrowy sen ogromny wpływ może mieć też pozycja, w jakiej śpimy. Choć ważne jest przede wszystkim to, by było nam wygodnie, warto zwrócić uwagę na nawyki i w jaki sposób wpływają na samopoczucie po przebudzeniu. Która z nich jest najgorsza, a którą zalecają eksperci?


REKLAMA


Zobacz wideo Jak ważna jest regeneracja w naszym życiu? "Mamy epidemię zaniedbywania snu" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jaka jest najgorsza pozycja do spania? Same kłopoty
Nocą zupełnie nieświadomie każdy z nas pozycję zmienia średnio choćby 20 razy. Jak w 2022 roku pisał portal sciencealert.com, powołując się na wyniki badań, w których wzięło udział 664 uczestników, większość, bo aż 54 proc. osób, preferuje spanie na boku, 37 proc. na plecach i zaledwie 7 proc. na brzuchu. Która z pozycji jest najgorsza do spania? Jak w rozmowie z "Newsweekiem" zaznacza chiropraktyk dr Sarah Jane, najgorsze dla pleców i kondycji po przebudzeniu jest spanie na brzuchu.
Polecamy też: Ustawiasz pokrętło na "5", żeby szybciej było ciepło? Nie płacz, gdy zobaczysz rachunek
Dlaczego? Może powodować napięcia w odcinku szyjnym kręgosłupa, co z kolei może prowadzić do bólów głowy, szyi i karku, bezsenności i drażliwości. - Kiedy leżymy na brzuchu, zmieniamy ułożenie dolnego i górnego odcinka kręgosłupa, a w szczególności szyi, by odwrócić głowę na bok - tłumaczy i podkreśla, iż napięcie to może wpływać na uczucie niewyspania się choćby po zalecanych 7-8 godzinach. - To pozycja najmniej korzystna zdaniem ekspertów - zaznacza. Nie jest jednak jedyną, której odradzają. Osoby mające bezdech senny lub tendencję do chrapania, a także z pogłębioną lordozą lędźwiową, powinny uważać na spanie na wznak. - Spanie na plecach oznacza, iż język i szczęka mogą opaść i zatkać drogi oddechowe. Wiele osób bardziej chrapie śpiąc na plecach - ostrzega dr Lois Krahn, specjalistka od snu z Mayo Clinic, cytowana przez poradnikzdrowie.pl. Taka pozycja zwiększa też dyskomfort w odcinku lędźwiowym.


Zdrowy sen, fot. Augustcindy / iStock Zdrowy sen, fot. Augustcindy / iStockAugustcindy


W jakiej pozycji jest najzdrowiej spać? Zwróć uwagę na poduszkę. Nie chodzi o tę pod głową
W jakiej pozycji spać, jeżeli co rano budzisz się niewyspana, bolą cię plecy i odczuwasz napięcia? Jedną z bezpieczniejszych opcji jest spanie na boku, najlepiej na lewym, z poduszką między nogami. Jak podkreśla dr Sarah Jane, dzięki temu uzyskasz idealne ustawienie kręgosłupa. To też najoptymalniejsza pozycja dla pracy serca (ułożenie aorty) i układu trawiennego (kwasy żołądkowe nie będą przemieszczać się do przełyku). Dla preferujących spanie na plecach eksperci również polecają umieścić poduszkę, ale pod kolanami. - Przywróci prawidłową lordotyczną pozycję kręgosłupa w odcinku lędźwiowym - radzi Jane. jeżeli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału