Zmęczenie, przebodźcowanie, napięcia mięśniowe – brzmi znajomo? W natłoku codziennych obowiązków, zawirowania i rutyny zapominamy o tym, jak istotny jest relaks i chwila dla siebie. A gdyby tak chociaż raz na 2 tygodnie, albo na początek raz na miesiąc umówić się na odprężający masaż? Świetnie sprawdzi się np. masaż gorącymi kamieniami, który występuje w ofercie większości gabinetów SPA i masażystów, a ma rewelacyjny wpływ na nasz organizm. Sprawdź, jakie są jego zalety.
Spis treści:
- Relaksacyjny masaż gorącymi kamieniami – na czym polega?
- Przebieg masażu
- Jak podgrzewać kamienie do masażu?
- Jak przygotować się do masażu kamieniami?
- Efekty, jakie uzyskasz po masażu gorącymi kamieniami
- Dla kogo polecany jest masaż?
Relaksacyjny masaż gorącymi kamieniami – na czym polega?
Zacznijmy od początku – masaż gorącymi kamieniami to zabieg wywodzący się z czasów starożytnych, pochodzi z Chin oraz Indii i mówi się, iż pozostało starszy od akupresury. jeżeli mowa o akupresurze, warto wspomnieć, iż oba zabiegi mają ze sobą wiele wspólnego, a dlaczego?
Przebieg masażu
Do wykonania masażu wykorzystuje się kamienie bazaltowe o różnych rozmiarach, które po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury układa się na ciele. I to właśnie sposób układania gorących kamieni ma największe znaczenie, dlatego, iż podobnie jak w akupresurze ważne są miejsca na ciele, czyli meridiany. Jednak początkowo terapeuta stosuje techniki masażu klasycznego, aby rozgrzać i przygotować ciało do dalszych etapów zabiegu. Wykonuje uciskanie, głaskanie, ugniatanie. W późniejszych czasie ruchy te mogą być powtarzane również przy pomocy kamieni.
Kamienie układa się według mapy czakr, a następnie przesuwa się je wzdłuż ścieżek rozprowadzając energię po całym organizmie. W ten sposób odblokowane zostają czakry, które zablokowane mogą być odpowiedzialne za złe samopoczucie lub problemy zdrowotne.
Oprócz tego kamienie do masażu ułożone w odpowiedni sposób na ciele niezwykle odprężają, pozwalają się zrelaksować, rozluźniają napięcia mięśniowe oraz poprawiają krążenie krwi i limfy. Dlatego też masaż tak często polecany jest dla osób zapracowanych i zabieganych, które nie mają ani chwili wytchnienia.
Jak podgrzewać kamienie do masażu?
Do zapewnienia odpowiedniej temperatury kamieni stosuje się specjalny podgrzewacz do kamieni bazaltowych, który jest bardzo wygodny i prosty w obsłudze. Wystarczy na spodzie rozłożyć ręcznik, a następnie delikatnie rozłożyć kamienie tak, aby ich nie uszkodzić. Następnie do zbiornika należy wlać odpowiednią ilość wody (aby przykrywała kamienie) i uruchomić podgrzewacz zgodnie z instrukcją.
Zestaw 45 kamieni do masażu + podgrzewacz do kamieni bazaltowych
Kamienie do masażu podgrzewa się do temperatury 40-50℃, jednak przed ułożeniem na natłuszczoną skórę masażysta przytrzymuje je delikatnie w dłoni, aby upewnić się, iż nie są zbyt gorące. Następnie układa kamienie na ciele.
Jak przygotować się do masażu kamieniami?
Tak naprawdę sam zabieg nie wymaga większego przygotowania ze strony ‘pacjenta’. Z pewnością w miarę możliwości warto założyć luźne ubrania, które można łatwo i gwałtownie rozebrać. Podczas masażu najczęściej leżymy nago, z odkrytymi plecami oraz ręcznikiem od pasa w dół. Po zakończeniu masażu również warto spokojnie założyć na siebie wygodne ubrania, nie spożywać posiłków ciężkostrawnych, które mogłyby wpływać na pogorszenie samopoczucia.
Efekty, jakie uzyskasz po masażu gorącymi kamieniami
Ogromną zaletą masażu gorącymi kamieniami jest fakt, iż efekty odczuwalne są praktycznie od razu! To przede wszystkim:
- rozluźnienie napięć mięśniowych,
- redukcja stresu,
- poprawa samopoczucia,
- dotlenienie tkanek,
- poprawa krążenia krwi i limfy,
- usuwanie toksyn z organizmu,
- poprawa elastyczności, jędrności i kondycji skóry.
Tego typu forma masażu oddziałuje nie tylko na ciało, ale również na umysł, dlatego też jest tak chętnie polecana dla osób mocno zapracowanych, przebodźcowanych i zmęczonych.
Dla kogo polecany jest masaż?
Masaż gorącymi kamieniami polecany jest dla osób przemęczonych, zestresowanych i zabieganych. Niesamowitą ulgę oraz odprężenie przyniesie również osobom po urazach ortopedycznych, cierpiącym na choroby reumatyczne, obrzęki, urazy i przewlekły ból. Jest to zabieg, który poprawia krążenie krwi i lifmy, usuwa toksyny, odżywia i dotlenia. Tak więc oprócz rozluźnienia napięć, relaksu i poprawy samopoczucia wpływa także na poprawę kondycji i wyglądu skóry.