Co daje jazda na rolkach?

swiatsupli.pl 1 rok temu

Chcąc zadbać o swoją sylwetkę, coraz częściej poszukujemy różnorodnych rodzajów aktywności fizycznej. Nie da się bowiem ukryć, iż rutynowe treningi na siłowni czy bieganie, w pewnym momencie może znudzić się każdemu z nas. jeżeli więc zależy nam na urozmaiceniu naszych treningów, a także na czerpaniu z nich większej przyjemności, wówczas możemy zdecydować się na jazdę na rolkach. Jakie są więc wady i zalety tego rozwiązania, a także czy można dzięki niemu schudnąć?

Jazda na rolkach – czym wyróżnia się ten rodzaj treningu?

Jazda na rolkach może się nam większości kojarzyć z latami naszej młodości. Wówczas poświęcaliśmy wiele czasu w to, by opanować trudną sztukę utrzymania odpowiedniego balansu, a z czasem na naszych rolkach rozwijaliśmy coraz większe prędkości. Okazuje się jednak, iż jazda na rolkach nie jest zarezerwowana wyłącznie dla młodzieży! Może być to jeden z lepszych treningów całego ciała, który korzystnie wpłynie na naszą sylwetkę. Jazda na rolkach wyróżnia się tym, iż jest po prostu przyjemna i efektywna. Możemy bowiem zdecydować się na:

  • jazdę rekreacyjną – obejmuje ona pokonywanie krótkich dystansów z uwzględnieniem mniejszej szybkości;
  • jazdę fitness – to rodzaj treningu dla średniozaawansowanych, którzy są w stanie pokonać dłuższe dystanse, z uwzględnieniem nieco większego tempa.

Jazda na rolkach wymaga od nas dobrej koordynacji ruchowej, a także świadomości własnego ciała, co jest pomocne przy utrzymaniu odpowiedniego balansu. choćby jeżeli do tej pory omijaliśmy rolki szerokim łukiem, to warto się do nich przekonać. Technika jazdy na rolkach nie jest zbyt skomplikowana, a efekty takiego treningu mogą nas pozytywnie zaskoczyć!

Trec Nutrition L-Carnitine + Green Tea to preparat odchudzający ze składników naturalnych, który przyśpiesza metabolizm.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach?

Z uwagi na charakterystykę rolek, może wydawać się nam, iż aktywizują one jedynie mięśnie kończyn dolnych. Faktem jest, iż to właśnie mięsnie nóg i pośladków pracują najintensywniej w czasie tego treningu, jednak nie są on jedyne. Okazuje się bowiem, iż jazda na rolkach angażuje wszystkie partie mięśniowe naszego ciała. Już samo utrzymanie równowagi wymaga aktywizacji i napięcia mięśni głębokich brzucha. Co więcej, jazda na rolkach wzmacnia również mięśnie grzbietu i ramion. To właśnie dzięki nim możemy odpowiednio balansować ciałem, a także utrzymać wyprostowaną postawę. Z kolei intensywna praca mięśni obręczy barkowej pozwala nam na rozwijanie większych prędkości i poniekąd również odpowiada za utrzymanie równowagi. Co więcej, jazda na rolkach nie tylko wzmacnia wymienione partie mięśniowe, ale także je rozbudowuje i poprawia elastyczność. To właśnie z tego powodu będziemy mogli dostrzec znaczne różnice w naszej sylwetce!

Co daje jazda na rolkach?

Jazda na rolkach jest w tej chwili uznawana za o wiele korzystniejszy rodzaj aktywności fizycznej, niż trening w zamkniętym pomieszczeniu. Pozwala ona na dotlenienie organizmu, przez co jest on w stanie lepiej funkcjonować. Co więcej, podczas jazdy na rolkach wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Warto tu także wspomnieć o tym, iż trening ten pozwala poprawić koordynację ruchową, a także skutecznie redukuje stres. Niemniej jednak, to jeszcze nie wszystkie korzyści, jakie płyną z jazdy na rolkach!

Jazda na rolkach – efekty

Powyżej wspomniane został wspomniany jedynie korzystny wpływ jazdy na rolkach na nasze samopoczucie. Nie można jednak zapomnieć o tym, iż efekty jazdy na rolkach uwidocznią się także w postaci zmian naszej sylwetki. Okazuje się, iż trening ten pozwoli nam na:

  • rozbudowę i wyrzeźbienie mięśni nóg i pośladków;
  • wyrzeźbienie mięśni ramion;
  • wyszczuplenie sylwetki;
  • zgubienie nadmiaru tkanki tłuszczowej.

W tym momencie, warto także podkreślić, iż regularna jazda na rolkach pomoże nam także poprawić kondycję i zwiększyć ogólną wydolność naszego organizmu. Musimy jednak pamiętać, iż efekty nie pojawią się od razu, a także, iż będą one uzależnione od naszego zaangażowania.

Czy jazda na rolkach odchudza?

Dla wielu z nas wyznacznikiem efektywnego treningu jest to, czy pozwoli on nam na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Okazuje się, iż jazda na rolkach – w tym zakresie – porównywana jest do biegania. Z uwagi na to, iż angażuje ona wszystkie partie mięśniowe, a także podnosi tętno, gwałtownie wprowadza nasz organizm w stan aktywnego spalania tkanki tłuszczowej. Statystycznie, jazda fitness na rolkach pozwala na podniesienie tętna do 130 uderzeń na minutę, co jest jak najbardziej wystarczające, by zachęcić nasz organizm do redukcji wagi. Znów jednak warto podkreślić, jak ważne są regularne treningi, a także odpowiednie podejście. Analogicznie, jazda rekreacyjna nie pozwoli nam na “ekspresową” utratę kilogramów. W jej przypadku, efekty pojawią się w nieco dłuższej perspektywie czasu. jeżeli jednak poświęcimy czas na jazdę nieco szybszą, utrzymując stałe tempo, wówczas rezultaty mogą przerosnąć nasze oczekiwania.

Ile kalorii spala jazda na rolkach?

Jeśli zastanawiamy się, ile kalorii spala jazda na rolkach, to ponownie można powiedzieć, iż jest to zależne od nas. Co ciekawe, wiele osób może kierować się zasadą, iż im dłużej będziemy jeździć na rolkach, tym więcej kalorii możemy spalić. Jest to dość mylne podejście, gdyż efektywność spalania tkanki tłuszczowej zależy w dużej mierze od tempa jazdy. Dla porównania, można powiedzieć, iż godzina jazdy na rolkach w stylu fitness spali tyle samo kalorii, co około 1,5 – 2 godziny jazdy w stylu rekreacyjnym. Niemniej jednak przyjmuje się, iż przy utrzymaniu średniego tempa, podczas godzinnej jazdy możemy spalić aż 700 kalorii.

Olimp CLA z Zielona Herbata + L-karnityna to suplement diety wspierający odchudzanie, poprawiający metabolizm oraz hamujący apetyt.

Zalety i wady jazdy na rolkach

Jazda na rolkach, podobnie jak i wszystkie inne rodzaje treningów, ma swoje zalety i wady. Warto więc pamiętać, iż wybierając konkretną aktywność fizyczną, musimy być świadomi naszych możliwości i dopasować ją idealnie do swojego stanu zdrowia i potrzeb. W przypadku jazdy na rolkach da się wyróżnić znacznie więcej zalet, niż wad. Do największych z nich zaliczają się:

  • efektywne dotlenienie organizmu – jazda na rolkach to trening na świeżym powietrzu;
  • rozbudowa mięśni oraz ich wzmocnienie – rolki angażują wszystkie partie mięśniowe naszego ciała;
  • utrata zbędnych kilogramów – zgodnie z tym co zostało wspomniane, godzinna jazda na rolkach pozwoli nam spalić około 700 kalorii;
  • mniejsze obciążenia stawów – jazda na rolkach ma tę przewagę nad np. bieganiem, iż nie obciąża stawów w tak znaczny sposób. Ruch jest płynny i pozbawiony nagłych zrywów;
  • poprawa kondycji i wydolności organizmu – efekty są porównywalne do wykonywania ćwiczeń aerobowych;
  • odprężenie i redukcja stresu.

Warto tu również wspomnieć o tym, iż poniekąd rolki mogą stać się dla nas efektywnym środkiem transportu, więc stanowią one połączenie przyjemnego z pożytecznym. Niemniej jednak, choć zalety jazdy na rolkach są niekwestionowane, to trening ten posiada również drobne mankamenty. Oczywiście, wynikają one głównie z indywidualnych predyspozycji, jednak warto się z nimi zapoznać. Jakie są więc wady jazdy na rolkach? Otóż:

  • nie jest to trening dla osób po urazach kręgosłupa czy stawów;
  • istnieje duże prawdopodobieństwo upadku i kontuzji – szczególnie jeżeli dopiero co zaczynamy przygodę z rolkami.

W pierwszym przypadku niestety, osoby po ciężkich urazach będą musiały się zastanowić, czy rolki to sport dla nich. Z kolei w drugim przypadku, ryzyko kontuzji można skutecznie ograniczyć np. przez stosowanie odpowiednich ochraniaczy. Pamiętajmy, iż praktyka czyni mistrza, a regularne treningi jazdy na rolkach z pewnością wyjdą nam na zdrowie!

Idź do oryginalnego materiału