Cierpisz na uporczywy kaszel i duszności? Uważaj, to może być krztusiec!

5mindlazdrowia.pl 1 rok temu

Koklusz, inaczej znany pod nazwą krztusiec, zaczyna się od zwykłego kaszlu, ale w późniejszym czasie choroba przynosi gorsze objawy. Duszności, katar, podwyższona temperatura, takie symptomy będą towarzyszyć nam, gdy nie rozpoznamy w porę choroby. W naszym kraju choruje na krztusiec w tej chwili około 3,5 tysiąca osób.

Choroba daje o sobie znać w postaci męczącego i dokuczliwego kaszlu, który przez wiele osób jest po prostu bagatelizowany. To największy błąd, jaki można popełnić. Takie postępowanie może prowadzić do rozwoju infekcji, a co gorsze, istnieje możliwość zarażenia nią innych w naszym otoczeniu.

Krztusiec. Jakie są objawy?

pinterest.com

Pierwsze objawy choroby są dość niepozorne i przypominają zwykłe przeziębienie: suchy kaszel, katar, podwyższona temperatura, a czasem zapalenie spojówek. W odróżnieniu od regularnego przeziębienia, krztusiec z biegiem czasu przybiera na sile.

Jeżeli kaszel jest napadowy, duszący, z charakterystycznym świstem, który przypomina pianie koguta, możemy być prawie pewni, iż chorujemy na krztusiec. W takim przypadku należy jak najszybciej wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu.

freepik.com

Tej chorobie towarzyszyć mogą również wymioty, gdyż napady kaszlu są tak silne, iż pękają nam choćby naczynka krwionośne.

Każdy lekarz internista powinien bez problemu rozpoznać krztusiec. o ile istnieje podejrzenie, iż cierpisz na koklusz wskazane jest wykonanie badania krwi na obecność bakterii Bordetella pertussis, która wywołuje tę chorobę. W Polsce to badanie jest płatne.

Jak wygląda leczenie krztuśca?

W leczeniu krztuśca potrzebne będzie przyjmowanie antybiotyków, które walczą z bakteriami wywołującymi chorobę. Lekarz może również przepisać leki łagodzące kaszel. W czasie choroby, pacjent powinien spędzać dużo czasu w świeżym powietrzu, choćby zimą. Nie wolno jednak zbytnio się przemęczać. Długie, wyczerpujące spacery lepiej odłożyć na później, gdyż mogą wywołać napady kaszlu. W przebiegu krztuśca następuje znaczne osłabienie odporności organizmu. Krztusiec należy leczyć, ponieważ bagatelizowany może prowadzić do groźnych powikłań m.in. do zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego, niedodmy czy ostrych zapaleń oskrzeli.

Idź do oryginalnego materiału