Zmiany w stylu życia podjęte w późniejszym wieku również mogą okazać się zbawienne dla zdrowia - wynika z najnowszego badania naukowców z 31 marca 2025 roku z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Hamburg-Eppendorf (UKE) przeprowadzonego ze 120 badaczami z całego świata. Wyniki przedstawiono na amerykańskim spotkaniu kardiologów i opublikowano je w "New England Journal of Medicine". Naukowcy przeanalizowali w swoim badaniu dane ponad dwóch milionów osób z 39 krajów.
REKLAMA
Zobacz wideo W UE tylko Bułgaria i Rumunia wydają mniej na ochronę zdrowia niż Polska
Co trzeba robić, aby dłużej żyć i cieszyć się lepszym zdrowiem? Pięć podstawowych zasad
Naukowcy ujawnili pięć głównych czynników ryzyka, które mają wpływ na zdrowie i długość życia osób po 50. roku życia. To one są odpowiedzialne za około połowę wszystkich chorób sercowo-naczyniowych na świecie. Są to:
wysokie ciśnienie krwi - osoby starsze nie powinny zapominać o kontrolowaniu ciśnienia krwi. Ten nawyk może zapewnić dodatkowe lata życia. Osoby, które pracują nad jego obniżeniem, mogą żyć znacznie dłużej;
palenie tytoniu - osoby w wieku 50 lat, które nie palą papierosów, nie mają problemów z wysokim cholesterolem, cukrzycą czy utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Kobiety, które nie palą w wieku 50 lat, żyją o 5,5 roku dłużej bez chorób układu krążenia. Mężczyźni żyją z kolei o 4,8 roku dłużej;
cukrzyca - dbanie o dobrą dietę oraz aktywność fizyczną zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.;
niedowaga lub nadwaga bądź otyłość - utrzymanie prawidłowej masy ciała zapewnia dobrą kondycję psychiczną oraz fizyczną w podeszłym wieku;
wysoki poziom cholesterolu - warto kontrolować jego poziom, aby zapobiec chorobom i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
- Badanie pokazuje, iż choćby w wieku około 50 lat można dokonać znacznych zmian w swoim stylu życia lub strategiach profilaktycznych na poziomie osobistym, aby znacząco wpłynąć na oczekiwaną długość życia - zauważył dr Holger Thiele, dyrektor Centrum Kardiologicznego w Lipsku.
Proste sposoby na wydłużenie życia
Badania ujawniły, iż kobiety, które nie mają problemu z pięcioma czynnikami ryzyka w wieku 50 lat, są narażone na chorobę sercowo-naczyniową średnio 13,3 lat później. Ich życie wydłuża się też o około 14,5 roku. Z kolei mężczyźni bez tych czynników ryzyka żyją średnio o 10,6 roku dłużej bez chorób sercowo-naczyniowych i umierają średnio 11,8 lat później niż mężczyźni z tymi czynnikami.
- Spośród wszystkich pięciu czynników ryzyka, kontrola ciśnienia krwi wiąże się z największą liczbą dodatkowych lat życia w zdrowiu - przekazał mówi prof. dr Stefan Blankenberg, jeden z autorów badania i dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Centrum Serca i Naczyń UKE.