Resort zdrowia argumentuje, iż jest to odpowiedź na postulaty przedstawicieli podmiotów świadczących opiekę długoterminową nad pacjentami chorymi na AIDS. 12 kwietnia projekt rozporządzenia nowelizujący przepisy skierowano do komisji prawniczej Rządowego Centrum Legislacji. Jak podano w uzasadnieniu, uznano za zasadną rezygnację ze stosowania skali Barthel przy kwalifikacji pacjentów chorych na AIDS do przyjęcia do zakładu opiekuńczo-leczniczego albo do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego.
Skala Barthel ocenia zdolność pacjenta do wykonywania codziennych czynności. Wynik 40 lub mniej punktów w skali Barthel stanowi kryterium kwalifikacyjne do objęcia świadczeniami, a wynik powyżej 40 punktów stosowany jest jako podstawa do wypisania z zakładu opiekuńczego.
Przedstawiciele ośrodków opieki długoterminowej wskazują, iż osoby chore na AIDS, choćby z wieloma chorobami oportunistycznymi, nie doświadczają znacznego deficytu w wykonywaniu codziennych czynności i często funkcjonują w miarę sprawnie do ostatnich dni życia. Z tego powodu osiągnięcie przez takie osoby obecnego kryterium kwalifikacyjnego może mieć charakter jedynie okresowy i krótkotrwały. Jednocześnie pacjenci chorzy na AIDS potrzebują całodobowej, często specjalistycznej, opieki długoterminowej.
Resort zdrowia stoi także na stanowisku, iż wypisywanie pacjentów z zakładów opiekuńczych wyłącznie na podstawie wyniku w skali Barthel powoduje często znaczne pogorszenie się ich stanu zdrowia zarówno psychicznego, jak i somatycznego. Tacy chorzy niejednokrotnie po kilku miesiącach znajdują się w ciężkim stanie i muszą być hospitalizowani, co często pociąga za sobą konieczność wielomiesięcznego, bardzo kosztownego leczenia, a następnie ponownego oczekiwania na miejsce w zakładzie opiekuńczym. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po publikacji w "Dzienniku Ustaw".
Opracowanie INK