Choroby układu krążenia
Choroby układu krążenia to bardzo obszerna grupa jednostek, ale niektóre z nich występują zdecydowanie częściej niż inne, dlatego to właśnie na nich postanowiliśmy się skupić:Reklama
nadciśnienie tętnicze - wysokie temperatury mogą prowadzić do odwodnienia i zwiększenia lepkości krwi, co utrudnia tłoczenie krwi. Z drugiej strony nadciśnieniowcy, powinni wystrzegać się wychodzenia na zewnątrz, gdy panuje skwar, ze względu na to, iż grozi im gwałtowny spadek ciśnienia, mogący prowadzić choćby do utraty przytomności;niewydolność serca - w tym przypadku sprawa jest dość prosta: ciepło zwiększa obciążenie serca, które musi pracować ciężej, aby schłodzić ciało, co może pogorszyć objawy niewydolności serca;zawał serca - dowiedziono, iż jeżeli temperatura otoczenia wynosi powyżej 20⁰C, to każdy jej wzrost o 1⁰C podnosi ryzyko zawału mięśnia sercowego o 1,9 proc.
Choroby układu oddechowego
Uważać powinny również osoby, u których zdiagnozowano:
astmę - ciepło i wilgoć mogą nasilać objawy astmy, prowadząc do duszności i zwiększonego ryzyka ataków astmy. Poza tym wiosna i lato to czas zwiększonej ilości alergenów, które mogą prowokować napady;POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) - wysokie temperatury mogą utrudniać oddychanie i nasilać objawy, takie jak kaszel i duszność. Wyniki badania opublikowanego w "European Respiratory Journal Open Research", sugerują, iż osoby narażone na wyższą temperaturę częściej doznawały pogorszenie funkcji oddechowych. Objawy te obejmowały duszność, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej. W niższej temperaturze ludzie częściej doświadczali objawów kaszlu i flegmy.
Choroby neurologiczne
Jeśli zmagasz się z migreną, zdecydowanie powinieneś chronić się przed upałem. Badania pokazują, iż powoduje ona rozszerzenie naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Naczynia te naciskają na zakończenia nerwowe, co może być przyczyną bólu. Wysokie temperatury mogą nasilać także objawy stwardnienia rozsianego, takie jak zmęczenie, osłabienie mięśni, problemy z równowagą i widzeniem.
Choroby przewodu pokarmowego
Żar lejący się z nieba, zwykle nie jest powodem do euforii dla pacjentów cierpiących na:
chorobę wrzodowa - upały mogą zwiększać ryzyko odwodnienia, co może nasilać objawy choroby wrzodowej.zespół jelita drażliwego (IBS): gorąco i stres związany z wysokimi temperaturami mogą nasilać objawy IBS, takie jak ból brzucha i biegunka
Cukrzyca
Panujące ciepło może utrudniać kontrolę stężenia cukru we krwi i zwiększać ryzyko odwodnienia. Osoby z cukrzycą mogą mieć trudności z utrzymaniem stabilnych poziomów glukozy, a to dlatego iż wysoka temperatura, zwłaszcza w połączeniu z większą wilgotnością powietrza, wpływa na przyswajanie insuliny przez organizm.
Kamica nerkowa
Kamica nerkowa to choroba spowodowana obecnością w drogach moczowych złogów, które powstają w wyniku wytrącania się substancji chemicznych zawartych w moczu, gdy ich stężenie przekracza próg rozpuszczalności. Nietrudno się domyślić, iż niewystarczająca podaż płynów w połączeniu ze wzmożoną potliwością, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kamicy.
Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii (USA) przeanalizowali dane medyczne ponad 60 tys. pacjentów z kamicą nerkową zebrane w latach 2005-2011 na terytorium pięciu dużych miast. Okazało się, iż już nieznaczny wzrost średniej temperatury w ciągu dnia (powyżej 10°C) wiąże się ze zwiększoną częstotliwością powstawania złogów u mieszkańców większości miast.
Bezsenność i depresja
Ciepłe lato nie napawa optymizmem także osób dotkniętych problemem bezsenności. Wysokie temperatury mogą utrudniać zasypianie i prowadzić do zaburzeń snu, co z kolei może pogarszać objawy zaburzeń psychicznych, w tym depresji.
Infekcje
Dość oczywistym, ale wymagającym nadmienienia zagrożeniem związanym z upałami jest zwiększone ryzyko infekcji. Ciepło sprzyja rozmnażaniu się owadów i pasożytów, które mogą przenosić choroby, ponadto to idealne warunki dla namnażania się bakterii w żywności, co może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Latem również zdecydowanie chętniej sięgamy po zimne napoje lub wskakujemy do schłodzonej wody - znaczne różnice temperatur powodują osłabienie odporności, a co za tym idzie zmniejszonej umiejętności odpierania ataku patogenów.
Źródła:
Alpérovitch A, Lacombe JM, Hanon O, Dartigues JF, Ritchie K, Ducimetière P, Tzourio C. Relationship between blood pressure and outdoor temperature in a large sample of elderly individuals: the Three-City study. Arch Intern Med. 2009,European Respiratory Journal Open Research: https://openres.ersjournals.com/content/early/2022/01/06/23120541.00574-2021 [dostęp z dnia 11.07.2024],Tasian GE, Pulido JE, Gasparrini A, Saigal CS, Horton BP, Landis JR, Madison R, Keren R; Urologic Diseases in America Project. Daily mean temperature and clinical kidney stone presentation in five U.S. metropolitan areas: a time-series analysis. Environ Health Perspect. 2014
CZYTAJ TAKŻE: