ZOE przeprowadza szczegółowe badania dotyczące odżywiania i wyznacza trendy w dziedzinie żywienia. Jako iż od lat trwała dyskusja, czy przemiana materii zależy wyłącznie od genów i diety, naukowcy postanowili to sprawdzić. Odkryli ciekawą zależność między metabolizmem a snem, a mianowicie to, iż pora zasypiania ma bardzo duży wpływ na zdrowie.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak ważna jest regeneracja w naszym życiu? "Mamy epidemię zaniedbywania snu" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Jak sen wpływa na metabolizm? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń
Zalecana ilość snu dla zdrowych, dorosłych osób to od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. choćby jedna nieprzespana noc wpływa na metabolizm i sprawia, iż ciało gorzej reaguje na stres, a mózg pracuje słabiej. Badania potwierdziły korzyści płynące z wcześniejszego kładzenia się spać (przed północą). Zapewnia to m.in. lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi następnego dnia.
Eksperci wskazali też kilka sposobów, które mogą poprawić sen. - Spróbuj kłaść się i wstawać mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Przed pójściem spać wyłącz telefon. Ekspozycja na niebieskie światło oszukuje twój mózg, przez co ma on wrażenie, iż pozostało dzień. jeżeli lubisz kawę, staraj się nie pić jej po godzinie 15, ponieważ stymuluje ona układ nerwowy i może uniemożliwiać organizmowi relaks późno w nocy - powiedziała Emily Leeming, kierowniczka ds. programów w ZOE.
Jak sen wpływa na metabolizm? Hakase_/iStock
Co dzieje się z metabolizmem podczas snu? Pora ma znaczenie
ZOE przeprowadziło badania na 953 zdrowych osobach podłączonych pod aparaturę mierzącą poziom cukru we krwi. Przez dwa tygodnie jedli oni standardowe posiłki. Naukowcy zmierzyli całkowity czas od momentu położenia się spać do momentu przebudzenia uczestników, a także jakość ich snu. Następnie przeanalizowali wzorce snu ochotników w ciągu 14 dni i porównali je z reakcjami na poziom cukru we krwi po posiłkach zawierających określoną ilość węglowodanów, białek oraz tłuszczów.
Doszli do wniosku, iż u wszystkich uczestników wcześniejsze chodzenie spać było lepsze dla zdrowia metabolicznego. - Osoby, które nie śpią wystarczająco długo, mają o 40 proc. wyższe ryzyko otyłości i znacznie wyższe ryzyko chorób układu krążenia oraz cukrzycy. Te same osoby mają tendencję do spożywania większej liczby kalorii, wybierania niezdrowych przekąsek, mniejszej różnorodności w posiłkach i złej jakości diety z mniejszym spożyciem błonnika oraz owoców i warzyw. Krótko mówiąc, nasze badanie pokazuje, iż sen powinien być przedmiotem większej uwagi - podsumowała dr Sarah Berry, główna naukowczyni ds. żywienia w ZOE, cytowana przez prnewswire.com.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.