Kiedy dzwonić na numer 112?
Na numer 112 należy dzwonić w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Chodzi m.in. o zawał serca, udar, obfite krwawienie czy zatrzymanie oddechu. Z numeru trzeba też korzystać w przypadku zdarzeń drogowych (z udziałem pojazdów, pieszych czy rowerzystów), pożarów, różnego rodzaju przestępstw (kradzieże, rozboje, napaści) oraz katastrof naturalnych (powodzie, trzęsienia ziemi, huragany).
Co powiedzieć podczas rozmowy z operatorem numeru alarmowego?
Szybkość rejestracji zgłoszenia zależy od wielu czynników. Dlatego niezwykle istotne jest pełne współdziałanie z operatorem numeru alarmowego i przekazywanie mu wyłącznie kluczowych informacji. Co powiedzieć podczas rozmowy?Reklama
Przede wszystkim należy podać dokładne miejsce zdarzenia: adres (jeśli go znamy), punkty orientacyjne okolicznej infrastruktury czy szczegóły umożliwiające zidentyfikowanie okolicy.
Następnie należy opisać sytuację, czyli co dokładnie się stało, o jakie zagrożenie chodzi, ile osób jest poszkodowanych i jaki jest ich stan ich zdrowia. Na koniec podajemy swoje dane osobowe, a więc imię i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego.
Warto wiedzieć, iż operator numeru alarmowego przedstawi się swoim numerem służbowym i nigdy nie poda swoich danych osobowych. Należy odpowiadać na wszystkie zadawane przez niego pytania - odpowiedzi są najważniejsze do szybkiego uzyskania pomocy.
Nie rozłączamy się, aż do momentu, gdy usłyszymy wyraźne potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Natomiast już po zakończeniu rozmowy wskazane jest niekorzystanie z telefonu, aby nie utrudniać kontaktu w razie konieczności pozyskania dodatkowych informacji.
Przykładowe zgłoszenie: "Na ulicy Wielickiej w Krakowie przy skrzyżowaniu z ulicą Facimiech miał miejsce wypadek samochodowy. Są dwie osoby ranne, jedna jest nieprzytomna. Proszę o pilną pomoc. Nazywam się Jan Kowalski, mój numer telefonu to 123 456 789".
W trakcie zgłoszenia operator numeru alarmowego będzie zadawał pytania, dlatego należy z dużą uważnością prowadzić rozmowę, nie ograniczając się tylko do powyższego komunikatu.
Informuj na bieżąco o sytuacji
Przed wybraniem numeru 112 należy stanąć w bezpiecznym, możliwie cichym miejscu. Zwłaszcza wówczas, gdy zgłaszamy wypadek drogowy, pożar bądź akt przestępczości. Warto ponadto powiadomić pozostałych świadków zdarzenia (jeśli tacy są), iż właśnie dzwonimy pod numer 112. jeżeli już po przyjęciu zgłoszenia przez operatora i rozłączeniu się sytuacja ulegnie zmianie, należy zadzwonić ponownie i przekazać aktualne informacje.
Zasadność dzwonienia na 112
Nigdy nie dzwonimy na numer 112 bez uzasadnionej potrzeby, ponieważ blokujemy wówczas linię alarmową, uniemożliwiając innej osobie w nagłej potrzebie nawiązanie kontaktu z operatorem.
Numer 112 jest bezpłatny zarówno w przypadku telefonów komórkowych, jak również stacjonarnych. Co ważne, jeżeli chodzi o telefony, jego wybranie nie wymaga odblokowywania klawiatury. Można więc skorzystać z dowolnego aparatu - choćby wówczas, gdy w telefonie nie znajduje się karta SIM.
112 czy 999 - który numer wybrać?
Numer 112 jest ogólnym numerem alarmowym, który łączy z odpowiednimi służbami: pogotowiem ratunkowym, policją lub strażą pożarną.
Numer 999 to z kolei bezpośredni numer do dyspozytorni medycznej pogotowia ratunkowego. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia można dzwonić zarówno na 112, jak i na 999. Warto jednak pamiętać, iż bezpośrednie połączenie z pogotowiem ratunkowym (999) może skrócić czas reakcji w nagłych przypadkach wymagających pomocy medycznej. jeżeli zatem powodem dzwonienia na numer alarmowy jest stan zagrażający zdrowiu lub życiu, który nie wymaga interwencji straży pożarnej czy policji - lepiej dzwonić na numer 999.
Jak przyspieszyć przyjazd karetki?
Aby przyspieszyć przyjazd karetki, należy wybrać bezpośrednio numer 999. Dyspozytor nie będzie wówczas musiał przekierowywać sprawy do odpowiedniej służby, co pozwala na zaoszczędzenie czasu. Warto ponadto zachować spokój, mówić powoli i wyraźnie oraz nie panikować. Niezwykle ważne jest odpowiadanie na wszystkie pytania operatora i postępowanie zgodnie z jego instrukcjami. Dyspozytorowi należy przekazywać tylko prawdziwe informacje.
Jeśli znajdujemy się w trudnym do zlokalizowania terenie, w miejscu, które nie jest oznaczone lub numerowane - warto wyjść przed budynek lub do drogi dojazdowej, by pokierować zespół ratownictwa medycznego bezpośrednio na miejsce zdarzenia.
CZYTAJ TAKŻE: