Jak informuje serwis Trójmiasto, pacjentka w marcu tego roku dzwoniła niemalże 300 razy do Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku, by umówić się na kontrolne USG piersi. W końcu udało jej się zapisać na badanie, które ma odbyć się dopiero w przyszłym roku. W kwietniu kobieta postanowiła ponownie zapytać o wolno terminy, by nieco przyspieszyć wizytę. Tym razem jednak musiała uzbroić się w jeszcze większą cierpliwość.
REKLAMA
Zobacz wideo Badanie usg w ciąży - na czym polega?
USG piersi rozchwytywane? Na badanie zapisała się dopiero następnego dnia
Kobieta próbowała połączyć się z placówką od 7 rano, ale bezskutecznie. Przez cały dzień wykonała łącznie kilkaset telefonów.
Wykonałam ponad 700 połączeń - ciągle zajęte. Udało się dodzwonić dopiero następnego dnia
- wyznała pacjentka gdańskiego ośrodka w rozmowie z portalem Trójmiasto. Na dowód swoich słów przesłała redakcji zrzut ekranu ze swojego telefonu. Ze zdjęcia wynika, iż o godzinie 9:18 wykonała 446 połączeń, o 10:59 248, a o 12:54 32 połączenia. To oznacza, iż ostatecznie aż 726 razy próbowała skontaktować się centrum medycznym w Gdańsku. Kobiecie zależało na czasie, ponieważ zalecono jej, by wykonywała badanie kontrolne co 6-8 miesięcy. Niestety okazało się, iż nie jest to możliwe. Pierwotnie zaproponowano jej termin na grudzień 2026 roku, a później przyśpieszono wizytę o zaledwie kilka miesięcy. Ostatecznie pacjentkę zapisano na wizytę w sierpniu 2026 roku, czyli za półtora roku.
Badania diagnostyczne w Polsce. Jest za mało lekarzy. Brakuje też sprzętu
Portal skontaktował się w tej sprawie z przedstawicielami Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Katarzyna Brożek, rzeczniczka Copernicus, wskazała, iż "problem z dostępnością do badań diagnostycznych" nie dotyczy jedynie gdańskiej placówki. Od dłuższego czasu występuje w całym kraju i "wynika z dużej ilości chorych oraz ograniczonej liczby wykonywanych badań". To ma zaś związek z ograniczoną liczbą lekarzy radiologów oraz aparatów diagnostycznych. Dodała również, iż w Copernicus Mamma Centrum w 2024 roku wykonano 23 288 badań USG. Przeprowadzono dokładnie "14 057 badań USG piersi i węzłów chłonnych, mammografii i biopsji mammotomicznych 18 779".
Zobacz też: Ludzie pozywają banki za spłacone kredyty. Mogą dostać potężne zwroty
1 kwietnia (każdego pierwszego dnia miesiąca) pojawiają się dodatkowe terminy badań diagnostycznych, które związane są z dostępnością radiologów. Dziennie samych USG wykonujemy około 100. 1 kwietnia było blisko 2 tys. połączeń w celu m.in. rejestracji na badanie
- zapewnia Katarzyna Brożek.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.