Chcesz zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych? Zadbaj o odpowiedni poziom tego składnika

5mindlazdrowia.pl 2 lat temu

Naukowcy stale starają się zrozumieć konsekwencje niedostatecznego nawodnienia organizmu. Ostatnie badania wykazały, iż ma ogromny wpływ na stan zdrowia. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, do których zaliczają się m.in. cukrzyca, demencja czy choroby serca. Zasadniczą rolę w tym zjawisku odgrywa pewnie składnik, który znajduje się w wodzie.

Badacze wykazali, iż wielu składników mineralnych w wodzie wpływa na nasze zdrowie. Niektóre z nich, takie jak magnez, potas i wapń, są szczególnie ważne dla utrzymania adekwatnej równowagi płynów w naszym organizmie i zapobiegania odwodnieniu.

Jednak istnieje jeden składnik, który jest szczególnie istotny dla naszego zdrowia.

Badanie opublikowane w „eBioMedicine” donosi, iż osoby, które codziennie piją odpowiednią ilość wody zawierającej składniki mineralne, mają mniejsze ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, wolniej się starzeją i żyją dłużej.

Nasze wyniki wskazują, iż odpowiednie nawodnienie może spowalniać starzenie się i wydłużać życie wolne od chorób – skomentowała współautorka pracy dr Natalia Dmitrieva

źródło: canva

Badanie ARIC, trwające 30 lat, polegało na zebraniu i przeanalizowaniu danych 11 255 dorosłych osób w wieku od 50 do 90 lat. Inormacje na temat stanu zdrowia badanych aktualizowano średnio co 6 lat. Naukowcy chcieli sprawdzić wpływ poziomu sodu we krwi na 15 wskaźników biologicznego starzenia się, takich jak ciśnienie krwi, cholesterol i poziom glukozy. Uwzględniono także wpływ takich czynników, jak wiek, rasa, płeć, palenie papierosów i nadciśnienie tętnicze.

źródło: canva

Analiza danych wykazała, iż te osoby, których poziom sodu mieści się w granicach 135-145 mmol/l, ale był i tak wysoki (144 mmol/l), częściej cierpiały problemy metaboliczne oraz choroby układu sercowo-naczyniowego czy płuc. Ryzyko szybszego starzenia się wzrastało u tych osób o 50%. Przypomnijmy, iż prawidłowe stężenie sodu we krwi wynosi 135-145 mmol/l.

Czy można w naturalny sposób obniżyć poziom sodu w organizmie?

Dr Dmitrieva podkreśliła, iż osoby cierpiące na podwyższony poziom sodu w surowicy krwi powinny zwrócić szczególną uwagę na poziom nawodnienia. Proponuje zwiększenie spożycia płynów w postaci wody, ale również soków, warzyw i owoców. Regularne i odpowiednie nawodnienie organizmu może pozytywnie wpłynąć na jego zdrowie.

źródło: canva

Na poziomie globalnym może to mieć ogromne skutki. Obniżona zawartość wody w organizmie jest najczęstszym czynnikiem, który powoduje wzrost poziomu sodu w surowicy krwi – podkreśliła dr Dmitrieva.

Idź do oryginalnego materiału