Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy w dużej mierze od ilości wody. To ile wody potrzebujemy, zależy od wielu czynników: wieku, wagi i składu ciała, zapotrzebowania energetycznego, aktywności fizycznej, a także klimatu i temperatury. Wodę dostarczamy do organizmu, nie tylko pijąc ją z butelki, ale też wraz z jedzeniem zupy czy jabłka.
Sprawdź, czy twój mocz ma kolor lemoniady
Zdaniem ekspertów kolor moczu jest wiarygodnym sygnałem wskazującym na to, czy jesteśmy odwodnieni. Ciemny kolor oznacza, iż mocz jest skoncentrowany, w więc wypiliśmy zbyt mało wody. Prawidłowy kolor moczu powinien być słomkowy i przypominać kolorem lemoniadę.
„Jeśli budzisz się rano, a twój mocz jest bardzo ciemny jak kolor soku jabłkowego, prawdopodobnie twój organizm jest odwodniony” – dr William Adams, ekspert ds. Nawodnienia z University of North Carolina-Greensboro w USA cytowany w portalu Web MD.
Inne sygnały odwodnienia:
suchość skóry,
ból głowy i suchość w ustach,
skurcze mięśni.
Organizm sam reguluje, ile wody mu potrzeba
Organizm sam zarządza gospodarką wodną. jeżeli pijemy małe ilości wody, następuje wzrost wydzielania hormonu zwanego wazopresyną, który daje sygnał nerkom nerki, żeby wchłonąć jak najwięcej wody. Zbiega się to ze zwiększonym odczuwaniem pragnienia. Zdarza się jednak, iż u osób, które nie odczuwają jeszcze pragnienia, stwierdza się odwodnienie na poziomie 1- 2 proc. Dlatego, więc jeżeli choćby nie czujemy silnego pragnienia, powinniśmy popijać w ciągu dnia wodę – tłumaczy dr William Adams.
Co powinieneś pić?
Eksperci wskazują, iż najlepszym wyborem jest zwykła czysta woda. To ona powinna przeważać wśród wypijanych w ciągu dnia napojów.
„Sok pomarańczowy, Coca-Cola lub mleko to napoje, które są „bardziej skondensowane” niż woda. Woda musi więc trafić do jelit, aby je rozcieńczyć, wtedy dopiero organizm może je wchłonąć – wskazuje Jodi Stookey, epidemiolog z San Francisco.