Rosół to jedna z najpopularniejszych zup, którą ceni się nie tylko za walory smakowe, ale również za prozdrowotne adekwatności. Doskonale rozgrzewa, podaje się go przy przeziębieniu i osłabieniu. Łagodzi stany zapalne i choroby jelit. Zalecany jest przy słabych kościach i stawach, a choćby przy problemach skórnych. Eksperci doradzają, jak przygotować klarowny wywar.
Sposób na pyszny i esencjonalny rosół
Żeby rosół wyszedł naprawdę smaczny, najważniejszy jest długi czas gotowania wywaru. Powinno się gotować go na wolnym ogniu ok. 3 godzin. Ważne jest, żeby nie gotować zupy na zbyt dużym ogniu, bo zmętnieje. Powinna jedynie „pykać”.
„Nie musicie również przejmować się tym, iż warzywa w rosole się rozgotują. jeżeli dopilnujecie, żeby wasz bulion niespiesznie dochodził marchewka i pietruszka będą dobre choćby po tak długim czasie gotowania” – wskazuje ekspertka z portalu Prześlij Przepis.
Najważniejsze zasady gotowania rosołu
Po 3 godzinach rosół na kilku rodzajach mięs i sporej ilości warzyw, z dodatkiem liści laurowych oraz ziela angielskiego, powinien uzyskać charakterystyczny, złocisty kolor. Na 30 minut przed końcem gotowania należy dodać do niego pozostałe przyprawy: lubczyk i natkę pietruszki. jeżeli wrzucicie je za wcześnie, zupa przesiąknie nimi całkowicie, a smak mięsa i warzyw nie będzie wyczuwalny.
Jak uzyskać mega klarowny rosół?
Żeby uzyskać maksymalną przejrzystość rosołu – możecie dodać do niego dwa białka z jajek kurzych i całość powoli podgrzać. Nie należy go jednak gotować. Zupę należy przecedzić przez gazę i doprawić solą oraz pieprzem. Będzie zachwycała wyglądem i smakiem!