Słodkie jedzenie jest odbierane jako smaczne, cukier powoduje jednak spustoszenie w organizmie. Badania wskazują, iż zbyt wysokie spożycie cukru przyczynia się do otyłości, stłuszczenia wątroby, wzrostu poziomów trójglicerydów, co wiąże się z chorobami serca. Zbyt duża ilość cukru w diecie może też prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych i powstawania nowotworów.
Jakie są korzyści odstawienia cukru?
Pozbędziesz się stanów zapalnych
Badania wskazują, iż odstawienie cukru spowoduje zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie, które sprzyja rozwojowi niektórych chorób. Ograniczy więc ryzyko wystąpienia, m.in.: Alzheimera, cukrzycy czy zapalenia stawów. Te choroby dotykają ok.125 milionów Amerykanów, w niektórych przypadkach są przyczyną śmierci.
Zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka
Raport z 2020 r. opublikowany w American Journal of Clinical Nutrition wskazuje, iż spożycie cukru może być czynnikiem ryzyka w rozwoju nowotworów, zwłaszcza raka piersi. „Spożycie cukru nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia raka, ale karmi istniejące już komórki nowotworowe” – mówi Allison Tallman, dietetyczka cytowana w portalu Eat This, Not That!
Zwiększysz poziom energii
Spożycie rafinowanego cukru, zwłaszcza tego, który znajduje się w przetworzonej żywności, ciasteczkach, frytkach i ciastach sprawia, iż czujesz się ospały i pozbawiony energii. jeżeli więc przez miesiąc zrezygnujesz z cukru, odczujesz pozytywne zmiany i poczujesz naturalny wzrost poziomu energii – tłumaczy ekspertka.
Poprawisz trawienie
Jeśli chcesz pozbyć się wzdęć, zrezygnuj z cukru – wskazują dietetycy. Niejedzenie cukru przez miesiąc pomoże ci osiągnąć adekwatny poziom bakterii jelitowych.
„Cukier i rafinowane węglowodany karmią złe bakterie w jelitach, co może prowadzić do problemów trawiennych. Może to potencjalnie powodować problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak gazy, wzdęcia, biegunka, a choćby zaparcia” – wyjaśnia dietetyczka Jenny Askew.