Chcesz, by twój dom stał się inteligentny i zrównoważony? Postaw na te rozwiązania

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: W inteligentnym i zrównoważonym domu ważnym elementem ochrony środowiska i zdrowia rodziny będą takie urządzenia jak pompa ciepła powietrze-woda i klimatyzator ścienny z funkcją oczyszczania powietrza


Stoisz na stanowisku, iż w twoich czterech ścianach dbałość o zdrowie domowników powinna iść w parze z troską o środowisko? jeżeli tak, to oprócz codziennych nawyków higienicznych i ekologicznych istotne będą zmiany, jakie wprowadzisz na poziomie instalacji domowej. Klucz stanowią tu rozwiązania, które sprawiają, by w twoim domu było ciepło i oddychało się dobrej jakości powietrzem.


Czytając o nowoczesnych usprawnieniach w zakresie ogrzewania budynku czy oczyszczania powietrza, często można spotkać się z terminem "inteligentny i zrównoważony dom". W telegraficznym skrócie oznacza on komfortową dla mieszkańców przestrzeń, w której mają oni zdrowe warunki do życia, a jednocześnie ich wygoda nie jest okupiona nadmiernymi obciążeniami dla środowiska naturalnego.

Dużym krokiem w kierunku ochrony zarówno środowiska, jak i zdrowia rodziny będzie chociażby montaż energooszczędnego zielonego źródła ciepła, jakim jest pompa ciepła. W największym uproszczeniu to urządzenie, które podgrzewa wodę w budynku potrzebną do jego ogrzania oraz odpowiada za przygotowanie ciepłej wody użytkowej (tej, którą wykorzystuje się do mycia naczyń, kąpieli, czy też w innych celach).

Pozytywną rewolucję w zarówno nowych domach, jak i starszych budynkach, które korzystają jeszcze z tradycyjnych kotłów, może wprowadzić pompa ciepła typu powietrze-woda (ATW, AWHP). Taki system grzewczy zapewnia ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę dla zrównoważonego domu. Posiłkuje się przy tym technologią odnawialną, a więc wolną od spalania paliw kopalnych i ograniczającą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Przykładem odnawialnego rozwiązania grzewczego są pompy ciepła LG Therma V, które w aż 75 proc. korzystają z energii odnawialnej (powietrza zewnętrznego), a tylko w 25 proc. z energii elektrycznej. Ich instalacja przynosi zatem nie tylko niską emisję CO2, ale także energooszczędność najlepiej widoczną w kwotach widniejących na domowych rachunkach. O jakich różnicach mowa?

Niech do wyobraźni przemówi fakt, iż taka pompa koreańskiej produkcji jest około 4 razy bardziej efektywna od kotła i może wytworzyć do 4 razy więcej energii cieplnej niż potrzebuje do pracy (konkretne wyliczenia i skalę oszczędności pokaże aplikacja LG Energy Payback). Ta inwestycja nie tylko się zwróci, ale można także zdobyć na nią fundusze, występując o dotacje z rządowych programów dofinansowania.

Pompy ciepła powietrze-woda LG efektywnie pracują z ogrzewaniem podłogowym, grzejnikami i instalacjami do ciepłej wody użytkowej. Współpracują z szeroką gamą modułów fotowoltaicznych i dostępne są w różnych wariantach instalacyjnych (split, hydrosplit, monoblok). Charakteryzują się wysoką klasą efektywności energetycznej oraz wydajną pracą choćby przy niskich temperaturach zewnętrznych. Pompy ciepła LG objęte są 5-letnią gwarancją oraz opieką fabrycznego serwisu i autoryzowanych partnerów serwisowych. Urządzeniami można zdalnie sterować z poziomu bezpłatnej aplikacji LG ThinQ dostępnej na telefony i tablety.

Bardziej ekologiczne i zdrowe życie w czterech ścianach pomogą też zacząć klimatyzatory poprawiające jakość powietrza. Mają one swój wkład w walkę z zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu, którym oddychamy na co dzień. Urządzenia te kojarzymy z dbałością o idealną temperaturę w domu o każdej porze roku, ale mogą być one dodatkowo wyposażone w szereg rozwiązań pomagających oczyszczać powietrze.

Za doskonały przykład takiego systemu 2 w 1 może posłużyć klimatyzator ścienny LG DUALCOOL, który chłodzenie powietrza łączy z jego filtracją. Po włączeniu klimatyzacji czujnik PM 1.0 automatycznie wychwytuje mikroskopijne cząstki pyłu, w tym bardzo drobnego pyłu PM 1.0. Dyfuzor jonów emituje 5 milionów jonów, które zabijają szkodliwe nanocząsteczki w powietrzu, oczyszczając je z zanieczyszczeń. Klimatyzator jest wyposażony także w filtr antyalergiczny Allergy Filter, który wchłania roztocza kurzu domowego i pyłki, co ma duże znaczenie dla rodzin, których członkowie mają alergie.

Ten zaawansowany technologicznie model zawiera też funkcję sterylizacji UVnano. Umieszczone w nim diody LED emitują światło ultrafioletowe, które niszczy do 99 proc. bakterii krążących w jego wentylatorze. Efekt? Czystszy i świeższy powiew, a więc lepsza jakość powietrza w pomieszczeniu. Z kolei funkcja autooczyszczania wnętrza klimatyzatora osusza wymiennik ciepła, aby nie powstawały na nim grzyby i pleśnie.

Klimatyzator, którym można sterować przez połączenie Wi-Fi dzięki aplikacji LG ThinQ, wesprze inteligentny i zrównoważony dom jeszcze na jeden sposób. Mianowicie, da się go przełączyć w tryb... ogrzewania pomieszczenia. Takie wykorzystanie klimatyzatora z ulepszonym oszczędzającym energię kompresorem pozwala ograniczyć koszty w budżecie domowym.

Idź do oryginalnego materiału