Chatbot psychoterapeuta

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


Testy terapeutycznego chatbota wykazały, iż sztuczna inteligencja może zapewnić „złoty standard” opieki psychoterapeutycznej w leczeniu zaburzeń psychicznych, na przykład depresji – informuje pismo „NEJM AI”.



Z pomocą AI

Przeprowadzony przez naukowców z Dartmouth College w USA pierwszy test kliniczny terapeutycznego chatbota działającego dzięki AI wykazał, iż osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi doświadczyły klinicznie znaczącej poprawy objawów średnio w ciągu ośmiu tygodni.

W badaniu wzięło udział 106 osób z całych Stanów Zjednoczonych, u których zdiagnozowano poważne zaburzenie depresyjne, uogólnione zaburzenie lękowe lub zaburzenie odżywiania. Wchodzili w interakcję z Therabotem za pośrednictwem aplikacji na telefony, wpisując odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak się czują, lub inicjując rozmowy, gdy mieli taką potrzebę. Uczestnicy badania zgłaszali, iż interakcje były porównywalne do pracy ze specjalistą zdrowia psychicznego.

Gdy pacjenci rozpoczynają rozmowę z aplikacją, Therabot odpowiada naturalnym, otwartym dialogiem tekstowym. Na przykład, jeśli osoba z lękiem powie , iż ostatnio czuje się bardzo nerwowo i jest przytłoczona, program może odpowiedzieć: „Zatrzymajmy się na chwilę i zapytajmy, dlaczego tak się czujesz”. jeżeli Therabot wykryje podczas rozmowy z użytkownikiem treści wysokiego ryzyka, takie jak myśli samobójcze, poprosi o zadzwonienie pod numer 911 lub skontaktowanie się z infolinią zapobiegania samobójstwom lub kryzysową po naciśnięciu przycisku na ekranie.

Redukcja objawów depresji

U osób ze zdiagnozowaną depresją zaobserwowano redukcję objawów średnio o 51 proc., co doprowadziło do klinicznie istotnej poprawy nastroju i ogólnego samopoczucia. Uczestnicy z uogólnionym lękiem zgłosili średnią redukcję objawów o 31 proc., przy czym wielu przeszło z umiarkowanego na łagodny lęk lub z łagodnego lęku poniżej klinicznego progu diagnozy.

Wśród osób zagrożonych zaburzeniami odżywiania – które z reguły są trudniejsze do leczenia – użytkownicy Therabota wykazali średnią redukcję obaw dotyczących wyglądu ciała i wagi o 19 proc., co znacznie przewyższyło wyniki grupy kontrolnej (104 osoby z takimi samymi co grupa badana zaburzeniami).

– Poprawa objawów, którą zaobserwowaliśmy, była porównywalna ze zgłaszaną w przypadku tradycyjnej terapii ambulatoryjnej, co sugeruje, iż to podejście – wspomagane sztuczną inteligencją – może przynieść klinicznie istotne korzyści — podkreślił Nicholas Jacobson, starszy autor badania i adiunkt nauk biomedycznych i psychiatrii w Geisel School of Medicine na Uniwersytecie Dartmouth.

– Mówimy o potencjalnym zapewnieniu ludziom ekwiwalentu najlepszego leczenia, jakie można uzyskać w systemie opieki, w krótszym czasie jednak nie ma niczego, co mogłoby zastąpić opiekę osobistą, ale też nie ma wystarczająco dużo specjalistów, aby wystarczyło dla wszystkich — zaznaczył naukowiec.

Psychoterapia ze sztuczną inteligencją – badania warszawskich naukowcówSztuczna inteligencja może pomóc w pracy z lękiem, wstydem i złością oraz w treningu uważności (mindfullness), a choćby pomóc chorym przeciwstawiać się wewnętrznym głosom. Trwa weryfikacja skuteczności czatu Terabot wspierającego psychoterapię – poinformowała Politechnika Warszawska.
Idź do oryginalnego materiału